Kvalita výlisků na prvním místě

Při návštěvě společnosti Formy Tachov jsme měli možnost blíže nahlédnout do zákulisí výroby, která nás zaujala svým rozsahem, velkými celky, které zde vznikají, i špičkovým technologickým vybavením nezbytným pro inovativní a moderní provoz. Naší pozornosti neuniklo pestré zastoupení strojů či výrobků, které pravidelně vidíme na stránkách našich časopisů.

Průvodci společností Formy Tachov, v zastoupení obchodního ředitele pana Petra Peeva za domácí stranu a pana Majdiče za společnost CECHO – BOHUMIL CEMPÍREK, nám představili zajímavé projekty, při jejichž realizaci tyto dvě významné společnosti spolupracují.

Zaujal nás případ výroby forem pro kryty motorů, na kterých se po vstřikování začaly objevovat vzhledové vady, mapy a studené spoje na výlisku. Zadavatel forem měl tou dobou již velice pozitivní zkušenosti s vakuováním forem systémem CUMSA Vacuumjet, a tak se tento systém implementoval i do této nové formy. Pan Peev k tomu dodává: „Odstranění těchto problémů bylo relativně obtížné a nákladné. Někdy byl nutný zásah přímo do formy a rozhodli jsme se hledat jiné, dostupnější a trvalejší řešení tohoto problému, které by navíc bylo výhledově aplikovatelné v podobných situacích. Zástupci společnosti CECHO nám poskytli veškeré informace a maximální podporu k úspěšné implementaci systému Vacuumjet, který tato společnost dodává na náš trh.“

Španělská společnost CUMSA je s více než 40 lety zkušeností lídrem ve vývoji technologií a normalizovaných dílů pro efektivnější výrobu jak forem na plasty, tak plastových výlisků samotných. Jejich patentovaný systém Vacuumjet, pro který se rozhodli v Tachově, měří hladinu vakua a řídí proces vstřikování. Po dosažení požadované hladiny vakua vyšle na signální vstup vstřikolisu pokyn ke vstřikování.

Bližší informace k tomuto systému nám opět doplnil obchodní ředitel pan Peev: „Principem je vytvoření vakua v dutině formy odsátím vzduchu jednoduchým ejektorem. V praxi se to děje ve dvou fázích, kdy se nejprve odsaje většina vzduchu otevřením pneumaticky ovládaného ventilu v dutině a po jeho zavření se zbytek vzduchu odsává prostřednictvím vůle ve vyhazovači a dělicí, rovině již v průběhu vstřikování. Aplikace celého systému není náročná. CUMSA má vše velmi dobře popsané v katalogu, takže zkušený konstruktér pochopí funkčnost. Velkým plus je podpora, kterou společnost CECHO dává. S veškerými dotazy se konstruktéři mohou obrátit na zástupce z CECHO a s radostí mohu konstatovat, že nám doposud vždy vyšli vstříc a byli schopni poradit a doporučit, co by bylo vhodné použít a jak to udělat. K vlastnímu principu bych ještě rád doplnil, že nejdůležitější je kvalitní utěsnění dělicí roviny a vyhazovacího paketu, protože vše musí být dokonale uzavřené. To je základ všeho, čím víc se podaří utěsnit dělicí rovinu, tím větší je účinnost. Je velká výhoda, že se tato jednotka dá použít i zpětně na formy, které jsou již konstrukčně navrženy a kde tento problém vzniká. V takových případech budeme jednotku Vacuumjet aplikovat zpětně.“

Během diskuze o systému Vacuumjet jsme se dozvěděli, že k odsávání je zapotřebí rozvod tlakového vzduchu 6–8 bar a signální vstup do vstřikolisu. Pan Peev několikrát zdůraznil nutnost dokonalého hermetického uzavření kavity, kterým se dosáhne nejlepších výsledků.

V Tachově jsme se osobně seznámili s výhodami využití vakuového systému od společnosti CUMSA a náš poslední dotaz směřoval k pořizovacím nákladům. „Pořizovací cena není nijak vysoká. Pokud vezmu v úvahu jednoduché zabudování, snížení zmetkovitosti a zvýšení pevnosti a kvality výlisků – dá se říci, že tato investice se vrátí velice rychle,“ doplňuje pan Peev.

Systém Vacuumjet však není jediným produktem CUMSA, který formy Tachov úspěšně implementovaly ve své výrobě. Již delší dobu úspěšně využívají mechanismy Double Rack, které dovedou oproti klasickým šikmým vyhazovačům výrazně zkrátit čas na výrobu formy, zjednodušit její konstrukci a formu výrazně zmenšit na potřebném zdvihu vyhazovacího paketu. Velmi pozitivní zkušenosti mají i s použitím chlazené varianty Double Rack KR, která umožňuje velice jednoduché prochlazení i malých tvarových hlav s pomocí funkční sestavy normalizovaných dílů.

„Použití těchto mechanismů ve formách vítají a někdy dokonce požadují i jejich zadavatelé – lisovny, které oceňují snadnost údržby přímo z dělicí roviny a dostupnost náhradních dílů v řádu 24/48 hodin v případě havárie. Nástrojárna dovede využíváním takového systému zvýšit svou kapacitu až o 40 %, a vyhovět tak většímu počtu zákazníků, což jsme si ověřili. Investice do těchto mechanismů tak má velice rychlou návratnost,“ uzavírá naše povídání pan Peev.

Pokud vás produkty společnosti CUMSA zaujaly stejně jako nás, najdete bližší informace na webových stránkách společnosti CECHO-Bohumil Cempírek, www.cecho.cz. Mimo přístup na nový přehledný e-shop zde samozřejmě najdete kontakty na zástupce společnosti, kteří vám poradí a pokusí se společně s vámi najít vhodné řešení pro vaši výrobu.

Děkujeme zástupcům výše uvedených společností za čas, který nám věnovali.

Iva Duroňová a David Bartoš
redakce