ABB v České republice představila YuMi®, prvního robota na světě, který dokáže skutečně bezpečně spolupracovat s člověkem

Robot YuMi předznamenává novou éru robotických spolupracovníků, kteří dokážou pracovat společně s lidmi při zachování bezpečnosti pro okolí.

Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, 14. září poprvé v České republice představila YuMi, prvního průmyslového robota se dvěma pažemi, který dokáže skutečně bezpečně spolupracovat s člověkem. Společnost ABB úspěšně uvedla robota na trh na Hannover Messe v dubnu 2015. YuMi je součástí strategie ABB Next Level zaměřené na ziskový růst, a to v oblasti inovativních aplikací pro montáž malých součástí.

V roce 1974 společnost ABB představila první mikroprocesorem řízený a plně elektricky poháněný průmyslový robot na světě, a zahájila tím moderní robotickou revoluci. ABB má nyní po celém světě instalovanou základnu více než 250 000 robotů. Uvedením robota YuMi ABB opět posunula hranice kybernetické automatizace a zásadním způsobem rozšiříla rozsah průmyslových procesů, které lze pomocí robotů automatizovat.

„Jsme nadšeni novými možnostmi, které přináší uvedení robota YuMi do České republiky. YuMi svou konstrukcí jedinečně napodobuje lidské schopnosti. Je to převratná inovace přinášející komplexní řešení pro automatizaci montáže malých součástí zejména v oboru elektroniky, který patří mezi významné sektory českého hospodářství,“ uvedl Hannu Kasi, generální ředitel ABB Česká republika.

Společně s robotem YuMi společnost ABB představila širokou paletu dalších špičkových technologií a nové výrobky pro automatizaci a robotiku.

Evropské Aplikační centrum pro robotizované svařování a dělení materiálu, jehož provoz zahájila společnost ABB v České republice v roce 2011, představilo technologie pro laserové svařování, laserové řezání a bodové a obloukové svařování. Toto centrum se zaměřuje na aplikovaný vývoj, výrobu a testování standardizovaných buněk i ucelených a na klíč sestavených systémů. Nabídku centra doplňuje know-how procesů svařování a řezání a také vývoj a výroba speciálních polohovadel nad rámec standardního portfolia ABB.

Dalším exponátem byla „továrna na čokoládu“, v níž se objevil nejnovější malý průmyslový robot IRB 1200. Vznikl na základě výsledků intenzivního průzkumu potřeb zákazníků z různých průmyslových odvětví. Robot nabízí snadné ovládání, rychlost a kompaktní design. Dokáže manipulovat s materiálem a obsluhovat stroje, ovšem lze jej využít i na montážních linkách nebo v obráběcích centrech. Expozice obsahovala i zajímavý exponát Manage Your Robot, který představil pokročilé nástroje ABB Robotiky umožňující řízení robotů v souladu s konceptem Průmysl 4.0.

Ve stánku ABB č. 16 v hale G2 mohli návštěvníci vidět též motor NXR, příklad nové generace motorů ABB LAC. Nechyběl ani ACS355 Solar, inovativní řešení, které využívá solární energii pro spolehlivé čerpání vody během slunečných dnů. ABB rovněž představila řešení pro diagnostiku MACHsense a řešení pro bezpečnost výrobních strojů Jokab Safety.

Veletrh nabídl také zajímavý doprovodný program sestávající z odborných konferencí, seminářů a workshopů na technická, obchodní nebo podniková témata. ABB byla hlavním partnerem semináře „Údržba jako cenný nástroj“, který se konal 17. září a kde odborníci z ABB diskutovali o servisu ABB a produktovém životním cyklu, predikci a včasném odhalování závad u průmyslových robotů pomocí služby „REMOTE SERVICE“, a také obecně o výhodách predikce servisu v automatizaci pomocí nástroje ServisPro. Program konference „Energie pro budoucnost XVI.“, konané 15. září, obsahoval prezentaci společnosti ABB věnovanou dalšímu vývoji účinnosti elektrických motorů v souladu s EU MEPS, která nedávno začala platit.

S každoroční účastí více než 1 500 vystavovatelů a 75 000 návštěvníků se Mezinárodní strojírenský veletrh řadí mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Ze zahraničí přijíždí bezmála 50 % vystavovatelů a 10 % návštěvníků. Letos se veletrh konal od 14. do 18. září a nabídl přehled toho nejzajímavějšího ze všech klíčových oblastí strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Více informací o Mezinárodním strojírenském veletrhu se dozvíte na webu ABB věnovaném MSV zde, informace o robotu YuMi najdete zde.

Společnost ABB (www.abb.com) je předním světovým dodavatelem technologií pro energetiku a automatizaci. Umožňuje zákazníkům ze sféry energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu na životní prostředí. ABB Group má kolem 140 000 zaměstnanců v téměř 100 zemích světa. V České republice působí v osmi lokalitách, má 7 výrobních závodů, 4 výzkumná a vývojová centra a poskytuje komplexní služby. ABB Česká republika zaměstnává více než 3 400 lidí.
 
Pro další informace prosím kontaktujte:
 
Grayling Agency:
Jiří Böhm, Lucie Kalousová
tel.: +420 601 592 123
tel.: +420 702 085 220
e-mail: abbpress@grayling.com
 
ABB s.r.o.:
Lucie Melicharová Jandová
ředitelka marketingové komunikace a PR
tel.: +420 234 322 111
e-mail: lucie.melicharova-jandova@cz.abb.com