Nové druhy polyamidu Akulon 6 od DSM pro vnější automobilové části eliminují nutnost lakování

Royal DSM, společnost zabývající se vědami o živé přírodě a materiálovými vědami, globálně rozšiřuje své portfolio UVstabilizovaných skelným vláknem zesílených druhů polyamidu Akulon® 6 pro aplikaci na vnější automobilové díly, které vyžadují velmi dobrou kvalitu povrchu, a to i v nelakovaném provedení.

Společnost představila tyto nové druhy na výstavě automobilového a dopravního inženýrství JSAE (Japanese Society of Automotive Engineers), která se konala 21.–23. května v japonské Jokohamě. Odstraněním nutnosti lakovat tyto vnější části, DSM významně přispívá k úsporám jednotkových nákladů bez kompromisů v kvalitě. Nové druhy jsou vhodné zejména pro díly komplexních tvarů, jako jsou základny vnějších zpětných zrcátek a také pro díly vyrobené technologií plynem poháněného vstřikovacího lisu, jako jsou dveřní kliky.

Lakování poskytuje vysoce kvalitní povrch, a také slouží k ochraně podkladů před povětrnostními vlivy. Nicméně lakovací fáze při výrobě automobilových komponentů je velmi nákladná a má negativní vliv na životní prostředí, a to zejména při použití barev zředěných těkavými ředidly. V důsledku toho se automobilky snaží eliminovat lakování všude, kde je to možné. Tento trend je podporován společností DSM, která učinila významný pokrok ve vývoji vysoce pevných materiálů se zvýšenou odolností proti UV záření a s vysokou estetickou hodnotou.

DSM nejprve zavádí dva nové druhy polyamidu Akulon 6. První druh, původně vyvinutý pro základny vnějších zpětných zrcátek, s vysokým obsahem skleněných vláken (50 %), a přesto umožňuje výrobu částí s vynikající kvalitou povrchu a odolností vůči UV záření. Zkoušky na mnoha konceptech různých tvarů ukázaly, že je možné dosáhnout velmi dobré kvality povrchu i u dílů složitých tvarů. Druhý, určený pro dveřní kliky, obsahu je 30 % výztuže ze skelných vláken a je vhodný zejména pro díly vyrobené technologií plynem poháněného vstřikovacího lisu. DSM vyvinula tyto nové typy na žádost vedoucího dodavatele systémů v Indii, který hledal nový materiál na výrobu nelakovaných základen vnějších zpětných zrcátek, které vyrábí pro japonské automobilky. Požadavky na aplikaci byly nemalé: vysoká pevnost a tuhost (pro minimalizaci vibrace) a velmi kvalitní povrch bez nutnosti lakování s dlouhou trvanlivostí.

DSM má rozsáhlé know-how k určení venkovní trvanlivosti polyamidu Akulon 6 vyztuženého skleněnými vlákny. Má také svůj vlastní provoz na míchání plastů v Pune v Indii. Spojení těchto dvou skutečností umožnilo společnosti provádět vývoj nových typů na místní úrovni a v úzké spolupráci se zákazníkem. Toto rozšíření portfolia demonstruje silný závazek společnosti DSM k inovaci v oblasti vysoce výkonných řešení vnějších komponentů pro automobilový průmysl.

DSM poskytuje zabezpečené dodávky těchto nových materiálů po celém světě. Společnost věří, že nabízí vynikající řešení, a to nejen pro tyto dvě hlavní cílové aplikace, ale i pro další menší vnější komponenty, které mohou být použity bez nalakování.

www.dsm.com/automotive
www.akulon.com