ALBIS uvádí na trh novinku : N(e) XT PP GENERATION....

Nový PP kompound ALTECH® NXT PP můžeme, s trochu nadsázky, nazvat dosud chybějícím článkem mezi standardními a konstrukčními plasty (viz obr.1). Materiál odolává vysokým mechanickým a termickým zátěžím a zároveň nabízí výhody nizké hustoty, jednoduché zpracování a dobrou ekonomiku výroby.

Pod názvem ALTECH® NXT PP je od listopau 2012 na trhu zcela nový PP kompound od ALBIS PLASTIC GmbH. V novince je ukrytá inovativní receptura a výrobní proces, jehož výsledkem je materiál kombinující mechanické vlastnosti kompoundů polyamidových a PP LGF (dlouhá skelná vlákna), v některých vlastnostech je dokonce překonává.

Pro PA 6 je typická oblast aplikaci s teplotou nepřekračující trvale 120 oC. Nový ALTECH® NXT PP představuje zajímavou alternativu v podobných aplikacích. Mezi hlavní klady patří nižší hustota, jednoduché a solidní zpracování a výrazně lepší ekonomika provozu při výrobě. Uvedená fakta jsou v souladu s vývojovým megatrendem (megatrend – předpokládaný globalní vývoj v určité oblasti – výroba, energie, zdraví, vztahy lidí, atd..), který se týká automotive oblasti , konkrétně snižování hmotnosti vozidel (palivové náklady, emise - viz obr.2). V případě aplikace ALTECH® NXT PP se hmotnost oproti dílu s PA6 může lišit až o 20%. Další skvělou vlastností ALTECH® NXT PP je malá teplotní závislost E modulu a hodnota HDT A 154 oC, podobně vysoká jako u PA6 a PP LGF (viz obr.3). Rovněž mechanické vlastnosti se mění velmi málo s dlouhodobou tepelnou zátěží - typicky 1000 h zátěže při 150 oC nemá za následek žádnou signifikantní změnu vlastností.

Pro zpracování je důležitá i skutečnost možné záměny materiálu bez nutnosti úpravy formy. Smrštění ALTECH® NXT PP je shodné v příčném i podélném směru (na úrovni ca. 0,5 %), tedy vhodné řešení pro aplikace s velmi přesnými rozměry. V uplynulém roce ALTECH® NXT PP při četném testování ukázal srovnatelné vlastnosti s PP LGF a PA 6 GF při znatelném zkrácení zpracovacího cyklu.

Produktový specialista Klaus Schürmann komentuje možné rozšíření ALTECH® NXT PP: „Náš materiál má potenciál stát se v širokých průmyslových aplikacích excelentním řešením. Jako hlavní oblasti aplikací vidíme ruční elektrické nářadí, automotive díly „underhood“, kryty strojů, skříně strojů (housing).“

Krátce o ALBIS PLASTIC

ALBIS PLASTIC patří k vedoucím firmám v oboru distribuce a výroby technických termoplastů. Kromě distribuce plastů od špičkových světových výrobců, ALBIS PLASTIC nabízí HI TECH kompoundy a receptury materiálů řešící problémy zákazníků.

V roce 2011 skupina ALBIS s ca. 900 zaměstnanci dosáhla obratu cca 733 MIO EUR.

Výrobní závody v Evropě jsou v Hamburku (D), Zülpichu (D) a Manchesteru (UK).

ALBIS PLASTIC CR s.r.o., jako jedna z 16 dceřinných společností, dosáhla loni v ČR a SR obrat cca 750 MIO CZK.

www.albis.com