Jak to dopadne, když své síly spojí dva lídři ve svém oboru? Výsledkem je zajímavé technické řešení, které bylo ve dnech 14. až 18. září 2015 představeno technické veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. KUKA, přední evropský dodavatel průmyslových robotů a automatizovaných výrobních systémů, a Siemens, vedoucí společnost v oboru průmyslové automatizace a dodavatel řídicího systému Sinumerik, vyvinuli softwarová rozhraní ke svým řídicím systémům KUKA KRC4 a Siemens Sinumerik 840D, která umožňují jejich bezproblémové propojení a spolupráci. Je možné jak stroj, tak robot ovládat z obecně známého prostředí řídicího systému Sinumerik. Díky tomu zvládne naprogramování pohybů robotu, při zavádění nového výrobku do výroby, každý operátor CNC stroje a již není nutné tuto práci zadávat zkušenému specialistovi. Tím padla jedna z posledních překážek k širokému nasazení robotů v běžné strojírenské výrobě, například při obsluze obráběcích center.
Požadavkem doby je vyrábět rychleji a levněji co nejširší spektrum výrobků přizpůsobených individuálním potřebám zákazníků. To klade vysoké požadavky zejména na oblast průmyslové automatizace, která musí být v souladu se zásadami programu Industry 4.0 dostupná a přitom maximálně flexibilní a inteligentní. Jedním z důsledků je prudký růst trhu s průmyslovými roboty v posledních několika letech, čemuž napomáhá i jejich klesající cena. Poslední bariérou, která dosud bránila širšímu rozšíření průmyslových robotů v oblasti běžné strojírenské výroby, je obecně rozšířená představa, že ovládání robotů je složité a že nutnost jejich přeprogramování při zavádění nového výrobku by komplikovala a zdržovala výrobu. Tato představa dnes již ale neplatí.
Skutečností je, že specialistů na programování robotů je podstatně méně než odborníků, kteří dokáží naprogramovat CNC stroj. Při automatizaci výroby prostřednictvím průmyslových robotů tak dosud měl výrobní podnik na vybranou, zda pro jejich obsluhu nechá vyškolit vlastního specialistu, anebo bude využívat služeb externí firmy. Obavy z možných komplikací s tím spojených pak hrály významnou roli při rozhodování o zavádění robotů do výroby. Tyto skutečnosti si uvědomovali i dva lídři v oboru průmyslové automatizace, společnosti KUKA a Siemens. Řídicí systém Sinumerik 840D od společnosti Siemens patří k celosvětově nejrozšířenějším systémům pro řízení obráběcích strojů a počet jeho uživatelů stále roste. Pokud s ním umí pracovat široká obec techniků, proč jej nevyužít také k řízení robotů KUKA?
KUKA proto vyvinula software mxAutomation, jenž zajišťuje komunikaci řídicího systému KRC4 pro ovládání robotů s řídicím systémem Sinumerik. Řídicí systém KRC4 s nainstalovaným softwarem mxAutomation zajišťuje překlad příkazů z řídicího systému Sinumerik, řídí pohyby robota a zajišťuje bezpečnostní a specifické robotické funkce. Vlastní programování robotu provádí obsluha prostřednictvím řídicího systému Sinumerik 840D sl s integrovanou opcí Run MyRobot. Sinumerik 840D sl s Run MyRobot zajistí intuitivní programování robota, snadné zaučení obsluhy, detailní vizualizaci a spolehlivou diagnostiku.
„Průmyslové roboty se ve strojírenství stále více prosazují,“ uvedl Ing. Jindřich Vaňous, ředitel organizační složky KUKA Roboter CEE GmbH, a pokračoval: „V oboru obrábění roste obliba nasazení robotů v oblasti automatické výměny obrobků, případně i výměny nástrojů u větších obráběcích strojů. Od zpřístupnění ovládání robotů technikům, kteří s obráběcími stroji pracují, si slibujeme podstatně širší nasazení robotů v této oblasti.“
„Siemens a KUKA Česká republika navazují na strategickou spolupráci svých mateřských společností, která začala přesně před dvěma lety,“ řekl Ing. Jiří Karas, Ph.D., ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje společnosti Siemens. „Jedná se o další z kroků na cestě k Průmyslu 4.0, jehož jedním z cílů je zlepšení inteligentních automatizačních systémů v oblasti technologie obráběcích strojů. Ideálním řešením bylo propojení průmyslových robotů KUKA a inovativních řídicích systémů Siemens pro obráběcí stroje.“
Jak to všechno funguje v praxi? Základní pohyby robotu v jednotlivých rotačních osách oživí technik firmy KUKA, obvykle již před expedicí robota k zákazníkovi. Firma KUKA rovněž řeší veškerý servis v případě poruch funkcí robotu. Pohyby robotu si programuje technik u stroje v ovládacím prostředí Sinumeriku. Stačí mu k tomu běžné znalosti technologického programování. Představené řešení je kompatibilní s širokou řadou průmyslových robotů KUKA.