ENGEL na veletrhu Fakuma 2015

Inteligentní řešení pro větší účinnost, kvalitu a flexibilitu

"Více než stroj" – s tímto mottem ENGEL představil své odborné znalosti v oblasti systémových řešení na veletrhu Fakuma 2015 od 13. do 17. října v německém Friedrichshafenu. Automatizace, výrobní technologie, optimalizace procesů a služby jsou nedílnou součástí filozofie společnosti ENGEL. Pomocí pěti inovativních aplikací pro odvětví automobilového průmyslu, technického vstřikování plastů, telekomunikací, výroby obalových materiálů a zdravotnického průmyslu, výrobce strojů se sídlem ve Schwertbergu v Rakousku, na svém veletržním stánku jasně ukázal, jak lze plně využít jejich potenciál díky inteligentním součástkám a propojení strojů.

Automobilový průmysl: hospodárné zpracování ušlechtilého dřeva

Vzácné dřeviny v automobilovém interiéru poskytují pohodlí a nádech luxusu. Ve spolupráci s HIB Trim Part Solutions v německém Bruchsalu – dceřiné společnosti NBHX Trim GmbH – a dalšími partnery, ENGEL vyvinul způsob ekonomické výroby dekorativních prvků s originální dřevěnou dýhou. Při technologii ENGEL clearmelt se v jednom pracovním kroku na dýhu zezadu vstřikuje termoplast a pak se dýha potáhne transparentním polyuretanem k ochraně povrchu. Tato metoda byla představena v roce 2009 a nyní je na pokraji svého prvního sériového použití. A dříve než pro sériovou výrobu určená výrobní buňka vstoupí u společnosti HIB Trim Part Solutions do služby, vyráběla na veletrhu Fakuma dekorativní prvky z ušlechtilého dřeva ve dvojnásobné formě.

Jádrem výrobní buňky je vstřikovací stroj ENGEL duo 3550/650 combi M s otočnou deskou, díky které se vyrobí velké množství zboží, s krátkou dobou cyklu a nejvyšší produktivitou. Z jedné strany formy se na dřevěné dýhy zezadu vstřikuje PC/ABS, zatímco druhá strana je zaplavena polyuretanem. Systémovým partnerem ENGEL pro technologie PUR je společnost Hennecke v německém St. Augustinu. Aby bylo možné řídit celý polyuretanový proces přes displej na vstřikovacím stroji, ENGEL plně integroval řešení Hennecke do řízení stroje CC300.

Další vývoj v oblasti materiálů zvyšuje produktivitu procesu ENGEL clearmelt. Polyuretan použitý na veletrhu Fakuma již obsahuje separační prostředek, který šetří celý pracovní krok. Protože doposud musely být plochy dutiny před zpracováním polyuretanu postříkány separačním prostředkem.

Výrobní buňka pracuje vysoce automatizovaně. Robot Engel easix vloží dřevěné dýhy do formy a hotové díly odebere ven. Je to poprvé, kdy ENGEL představil tyto své nové velké roboty ENGEL easix na veletrhu. Díky spolupráci s roboty Kuka se sídlem v německém Augsburgu je ENGEL schopen automatizovat své největší vstřikovací stroje s uzavírací silou až 5500 tun pomocí víceosých robotů.

Stejně jako u menších verzí ENGEL easix i u lineárních robotů modelové řady ENGEL viper je řízení velkého víceosého robota integrováno do řízení vstřikovacího stroje CC300. Zpracovatel plastu těží z jednotné obslužné logiky vstřikovacího stroje a automatizace a i z vyšší využitelnosti zařízení, protože seřizovač může snadno sám vykonat mnoho úkolů, na které byl dříve nezbytný programátor. Vzhledem k tomu, že vstřikovací stroje a roboti mají přístup do stejné databáze, automaticky koordinují své pohyby tak, aby se maximalizovala celková účinnost. V mnoha aplikacích to vede k celkové kratší době cyklu.

Dalšími partnery prezentace na veletrhu byla firma Schöfer ze Schwertbergu v Rakousku a firma Votteler z německého Korntal-Münchingenu.

Technické vstřikování plastů: bezsloupková technologie pro nejvyšší stabilitu procesu zpracování tekutého silikonu

Význam vícesložkové technologie roste také při zpracování tekutého silikonu. V mnoha aplikacích umožňuje bezpečné spojení termoplastu a silikonu teprve integrovaný vstřikovací proces. Příkladem toho jsou membrány, které zajišťují funkčnost a bezpečnost čerpadel nebo ventilačních systémů. Společně se svým partnerem – společností Schneegans Freudenberg Silicon (Losenstein, Rakousko) – ENGEL vyráběl v průběhu veletrhu Fakuma 2015 membrány z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny a tekutého silikonu. Byl zde použit vstřikovací stroj ENGEL victory 200H/60L/140 combi s integrovaným lineárním robotem ENGEL viper 40. V oblasti zpracování tekutého silikonu byla na veletrhu jako další partner zapojena společnost Elmet (Oftering, Rakousko).

Výroba dvousložkových dílů využívá optimálně potenciál účinnosti bezsloupkové upínací jednotky stroje ENGEL victory. Objemná dvoudílná forma dosahuje až k okraji upínacích desek a tím se hodí na poměrně kompaktní 140tunový vstřikovací stroj. Druhým faktorem účinnosti je automatizace. Lineární robot má volný přístup do formy z boku a může bezpečně pracovat navzdory velkému chapadlu. Třetí faktor účinnosti konečně vyplývá z velmi vysoké stability procesu, kterou konstruktivně zajišťuje bezsloupková uzavírací jednotka. Patentovaný rozdělovač síly zajišťuje, že se pohyblivá upínací deska během vybudování uzavírací síly posunuje přesně podle formy a uzavírací síla je tak rozložena rovnoměrně po povrchu desky. Tímto způsobem jsou jak vnější, tak i vnitřní dutiny zavřené stejnou silou, což výrazně snižuje opotřebení formy a zvyšuje kvalitu výrobků. Bezotřepové, bezodpadové a plně automatizované zpracování tekutého silikonu bez dodatečných úprav je předpokladem ekonomické výroby high-tech výrobků z tekutého silikonu.

Teletronics: důsledný integrační proces zvyšuje konkurenceschopnost

Nově na veletrhu Fakuma 2015 ENGEL představil vysoce integrovaný a plně automatizovaný proces pro výrobu krytů termospínače – od suroviny až po kompletně otestované a označené kovoplastové kompozitní díly. Srdcem výrobního úseku je vertikální stroj ENGEL insert 60V/35. V přední části procesu vstřikování je odvíječka pásu, lisovací modul a modul pro formování závitu, v zadní části pak kontrola kvality, značení laserem a další lisovací modul.

Tepelné spínače, jako například ty, které slouží k monitorování elektromotorů v automobilech nebo domácích spotřebičů, se obvykle vyrábějí ve složitém, vícestupňovém procesu. Kovové součástky jsou obvykle lisovány a obstřikovány na různých místech. To vyžaduje nejen značné logistické úsilí, ale i velké množství materiálu, protože musí být v součinnosti dva na sobě nezávislé procesy. Zejména při použití barevných kovů je toto významnou nákladovou položkou.

Potenciál úspor prostřednictvím integrace procesů je tímto odpovídajícím způsobem vysoký. Systém řešení realizovaný společností ENGEL ve spolupráci se svým partnerem MMS Modular Molding Systems (Berndorf, Rakousko) garantuje nejnižší možné jednotkové náklady a činí sloučenou výrobu úspornější i na místech s vysokou úrovní mezd.

Polotovar pro mosazné nosné destičky je přiveden přímo z role včetně předem raženého průchodu pro závit. Závit je vytvořen servoelektricky ještě předtím, než jsou nosné destičky na lince obstříknuty polyamidem plněným skelnými vlákny. Bezprostředně po vstřikování se provádí kontrola kvality. Kromě kamerové zkoušky bylo poprvé do formy integrováno testování pomocí vysokého napětí, čímž je zajištěno stoprocentní testování elektrického průrazu v průběhu výrobního procesu. Dobré díly jsou laserem označeny tak, aby byla zajištěna jejich úplná dohledatelnost, než je ve druhém lisovacím modulu rozdělovač odstraní a než jsou hotové díly vyjmuty z linky. Výrobní buňku opustí každých 20 sekund osm dílů připravených k instalaci. Díky modulární konstrukci systémů MMS mohou být snadno integrovány přídavné moduly pro zpracování, například pro odporové nebo laserového svařování, nýtování, montáž nebo čištění dílů.

V případě, že ENGEL dodává výrobní linku jako systémové řešení komplexního celku, je celý proces vizualizován a ovládán řízením CC300 ze vstřikovacího stroje ENGEL. To výrazně snižuje složitost a zjednodušuje provoz. Zároveň důsledná integrace ovládacích prvků zajišťuje kompletní dokumentaci procesů a sledovatelnost.

Výroba obalových materiálů: IML s maximální flexibilitou

Flexibilita hrála na výstavní ploše výroby obalových materiálů společnosti ENGEL na veletrhu Fakuma 2015 důležitou roli. Na stroji ENGEL e-motion 440/160 se vyráběly 155mililitrové kulaté kontejnery s integrovaným bezpečnostním uzávěrem v 4násobné formě od společnosti Otto Hofstetter (Uznach, Švýcarsko). Díky označení ve formě opouští výrobní buňku obaly připravené k plnění. Automatizaci IML provádí společnost Beck Automation (Oberengstringen, Švýcarsko). Nový systém BECK-FLEX oslavil na stánku ENGEL svou světovou premiéru.

Obchodní partneři společně prezentovali, jak se obaly vyrobené technologií IML daří vyrobit s maximální efektivitou, navzdory malé velikosti dávek, a jak systém BECK-FLEX podporuje flexibilní využití pro různé formy – jak pro kontejnery, tak i pro víka – štítky a vstřikovací stroje s uzavírací silou až 420 tun.

Protože kromě flexibility, zejména doba cyklu určuje konkurenceschopnost výrobce obalů, navrhl ENGEL svůj plně elektrický vstřikovací stroj ENGEL e-motion důsledně pro vysoce výkonný provoz. Je zde dosaženo doby cyklu zřetelně pod 3 sekundy a rychlosti vstřikování více než 500 mm za sekundu a přitom spojují stroje ENGEL e-motion nejvyšší výkon s maximální energetickou účinností a hygienou. Uzavřený systém pro kloubové páky a vřetena zaručuje optimální a čisté mazání všech pohyblivých strojních součástí po celou dobu, a díky tomu splňuje vysoké požadavky na čistotu v potravinářském průmyslu.

Zdravotnický průmysl: ještě více bezpečnosti v čistém prostředí

Tři premiéry najednou kombinoval exponát ve výstavním prostoru Medical společnosti ENGEL na veletrhu Fakuma. Plně elektrický a bezsloupkový stroj ENGEL e-motion TL se prezentoval v novém 80tunovém provedení; a s rozdělovačem z nerezové oceli nastavuje ENGEL nové standardy správné výrobní praxe v oblasti výroby pro čisté provozy.

Během pěti dnů veletrhu stroj ENGEL e-motion 170/80 TL vyráběl v 16násobné formě od společnosti Fostag FORMENBAU (Stein am Rhein, Švýcarsko) držáky na jehly pro 1ml bezpečnostní stříkačky. Filigránské kousky polystyrenu – hmotnost jedné injekce je jen 0,08 g – jsou opatřeny bodem požadovaného zlomu, aby nebylo možné jednorázové injekční stříkačky znovu použít. Toto je důležitý bezpečnostní prvek zejména v rozvojových zemích.

Velmi tenké a různé tloušťky stěn vyžadují velmi přesné řízení procesu. Příliš vysoká uzavírací síla nebo výkyvy v objemu taveniny vedou okamžitě k výrobě zmetku. Aby se tomu zabránilo, jsou zde použita dvě softwarová řešení z řady produktů ENGEL iQ. Jedním z nich je software ENGEL iQ weight control, který automaticky detekuje výkyvy v množství taveniny i viskozitě materiálu a vyrovnává je ve stejném rozsahu. Druhým z nich je nový software iQ clamp control, který průběžně upravuje uzavírací sílu, aby odpovídala aktuálním parametrům procesu.

ENGEL e-motion 80 TL také konstrukčně vyniká při konstantním řízení procesů. Nový rámcový koncept plně elektrických bezsloupkových strojů zaručuje obzvláště vysokou paralelitu desek a zajišťuje rovnoměrné rozložení uzavírací síly po celé upínací ploše formy.

ENGEL představil malý plně elektrický, bezsloupkový stroj na veletrhu K 2013 a nyní svou modelovou řadu ještě rozšiřuje o 80tunovou variantu. Vzhledem k tomu, že nepřekáží žádné sloupky, dají se upínací desky plně využít na okrajích. To znamená, že velké formy mohou být namontovány na relativně malých vstřikovacích strojích, což udržuje nízké investiční a provozní náklady a zejména umožňuje kompaktní výrobní buňky. Zejména v čistém provozu je produktivita na jednotku plochy důležitým ukazatelem účinnosti.

Mezi další výhody bezsloupkové technologie patří rychlé výrobní procesy a efektivní řešení automatizace, protože robot má volný přístup do formy z boku a může bezpečně pracovat navzdory velkému chapadlu. Také to ukázal veletržní exponát.

Jako poskytovatel systémů ENGEL neustále rozšiřuje svou nabídku periférií, které odpovídají správné výrobní praxi. Například i dopravníky jsou nabízeny také ve speciálním provedení pro čisté prostory. ENGEL dodává z jednoho zdroje vysoce integrované a automatizované výrobní buňky pro zdravotnický průmysl a na požádání za své zákazníky převezme kompletní zpracování dokumentace výrobního postupu.

ENGEL na veletrhu Fakuma 2015: hala A5, stánek A5-5204

Ve spolupráci se svými partnery vyvinul ENGEL způsob ekonomické výroby dekorativních prvků s originální dřevěnou dýhou. A již krátce po veletrhu Fakuma se spustí první sériová výroba. (Obrázek: HIB Trim Part Solutions)

Stroj ENGEL duo combi M pro vícesložkové vstřikování je vybaven otočnou deskou, aby mohl vyrábět velký počet kusů v krátkých cyklech a s maximální produktivitou. (Obrázek: ENGEL)

Robot ENGEL easix vkládá dřevěné dýhy do formy a odebírá hotové díly. Poprvé ENGEL představil velkého robota ENGEL easix na veletrhu. (Obrázek: ENGEL)

Kryty tepelných snímačů na veletržním stánku ENGEL na veletrhu Fakuma se poprvé vyráběly ve vysoce integrovaném, plně automatizovaném procesu – od suroviny až po plně otestovaný a označený hotový díl. (Obrázky: MMS)

         

ENGEL navrhl důsledně svůj plně elektrický vstřikovací stroj ENGEL e-motion pro vysoce výkonný provoz. (Obrázek: ENGEL)

Nový systém BECK-FLEX od partnerské společnosti Beck Automation oslavil na stánku ENGEL svou světovou premiéru. Tento systém poskytuje vysokou flexibilitu v zakládání nálepek do formy. (Obrázek: Beck Automation)

ENGEL rozšířil svou výrobní řadu ENGEL e-motion TL a na veletrhu Fakuma 2015 představil novou 80tunovou variantu. Řada kombinuje bezsloupkovou uzavírací jednotku s plně elektrickým pohonem. (Obrázek: ENGEL)

Držáky jehel jsou opatřeny bodem požadovaného zlomu, který znemožňuje použití stříkaček na jedno použití vícekrát. (Obrázek: ENGEL)

ENGEL rozšiřuje svou nabídku periferních produktů, které odpovídají správné výrobní praxi. Rozvodné potrubí z masivní nerezové oceli (vlevo) a pouzdro s chapadly (vpravo) snižují zatížení částicemi v čistém prostoru. (Obrázky: ENGEL)

                             

ENGEL AUSTRIA GmbH
ENGEL je jedním z celosvětově předních výrobců strojů na zpracování plastů. Skupina ENGEL dnes nabízí všechny technologické moduly pro zpracování plastů z jednoho zdroje: vstřikovací stroje pro termoplasty, elastomery a automatizaci, to vše s jistotou, že jednotlivé komponenty jsou konkurenceschopné a úspěšné na trhu. S devíti výrobními závody v Evropě, Severní Americe a Asii (Čína, Korea), dceřinými společnostmi a zastoupeními ve více než 85 zemích, poskytuje ENGEL svým zákazníkům optimální globální podporu, kterou potřebují k tomu, aby s novými technologiemi a nejmodernějšími výrobními zařízeními byli konkurenceschopní a úspěšní.