Hybridní monolitní fréza ze slinutého karbidu

Již v roce 2011 uvedla společnost WNT na trh nové typy monolitních stopkových fréz ze slinutého karbidu pro oblast HPC (High Performance Cutters) a HFC (High feed Cutters) obrábění. Nová řada vysoce výkonných fréz typu SCR (Steel Cutter Roughing), primárně určených pro hrubování ocelí, byla velice pozitivně přijata zákazníky pro své bezkonkurenční přednosti. Proto se WNT rozhodla navázat na tento úspěch a řadu SCR fréz rozšířit o rádiusové a toroidní provedení. Zejména toroidní frézy SCR, které jsou tzv. hybridním provedením mezi HPC a HFC obráběním, splňují ty nejvyšší požadavky na produktivní obrábění s vysokou spolehlivostí.

Toroidní fréza SCR od firmy WNT kombinuje dvě strategie hrubého obrábění označované jako HFC a HPC obrábění, tj. obrábění za vysokých posuvů a velkých úběrů. Nová toroidní fréza SCR je schopna provádět plné frézování drážek do 1xD a jiné konvenční frézovací operace, jako je srážení, profilování, frézování kapes a to vše s vyšším nadstandardním posuvem. „Tyto nové frézy eliminují potřebu výměny nástrojů mezi uvedenými dvěma strategiemi hrubého frézování, čímž zkracují dobu cyklu a zároveň redukují potřebné zásoby nástrojů, protože jedna fréza dokáže provádět několik různých operací,“ říká Jan Úlovec, manažer obchodního rozvoje společnosti WNT CZ.

Klíčem úspěchu toroidní frézy SCR je speciální patentovaná geometrie čelní plochy, poloměrů a také čelních drážek. Ostří nástroje je vybroušené dvěma velkými ‚skutečnými‘ poloměry a jedním teoretickým poloměrem na břitu. První velký poloměr na čele propůjčuje fréze SCR její vhodnost pro vysoký posuv, zatímco menší rohový poloměr prodlužuje životnost nástroje tím, že chrání břit proti předčasnému opotřebení při konvenčním frézování. Tyto dva poloměry se kombinují a vytvářejí teoretický poloměr (r3D) pro použití při programování dráhy nože v systému CAD/CAM. Funkce vysokého posuvu toroidních fréz SCR je zaměřena na zkrácení doby cyklů během hrubého frézování, ale může se bezpečně používat také k dokončování vertikálních povrchů pomocí vnějšího průměru nástroje.

Během plného frézování drážek, až do1xD, napomáhá hlubší provedení drážek a axiální přívod vzduchu pro odvádění třísek z místa řezu. Nepravidelné stoupání šroubovice zamezuje vibracím a zvyšuje jakost obrobeného povrchu. Nerovnoměrná zubová rozteč a profil čelní plochy břitů ve tvaru S zaručuje menší řezný odpor díky snazšímu střihu do řezaného materiálu. Rozmezí průměrů sahá od3 mm až po 16 mm, ve všech případech standardně se čtyřmi zubovými drážkami.

Toroidní frézy SCR zaručují podstatné zkrácení výrobního časového cyklu v porovnání s nástroji s vyměnitelnými řeznými destičkami. Jako příklad uveďme zkrácení cyklu o 2,5 hodiny při obrábění formy tvarovým nástrojem. Při použití nástroje s výměnnými destičkami musela být obsluha přítomna u stroje a vyměňovat destičky po opotřebení, výrobní cyklus trval 3,5 hodiny. S použitím nože SCR Torus při typickém posuvu 160 m/min a posuvu 0,12mm/zub a při hloubce řezu 0,3 mm byla součást zhotovena za jednu hodinu bez potřeby výměny nástroje, takže obsluha stroje byla k dispozici pro provádění jiných úkolů.

„Výjimečné konstrukční provedení nové toroidní frézy SCR skutečně poskytuje uživatelům to nejlepší z obou oblastí HPC a HFC obrábění a možnost tak realizovat obojí jedním nástrojem a maximalizovat tím objem odebraného materiálu a efektivně využít stroj včetně obsluhy,“ uzavírá Jan Úlovec.

www.wnt.com