Ideální řešení pro lean production – Universal Robots

Principy a metody štíhlé výroby jsou zcela jistě dostatečně známé: vyrábět přesně podle požadavku zákazníka, co nejrychleji, ale s maximální kvalitou a efektivitou, bez prostojů a potřeby složitého seřizování při změnách sortimentu, optimalizovat manipulaci, eliminovat nebo nahradit neefektivní činnosti. Zjednodušeně řečeno, cílem je odstranit jakékoli zdroje plýtvání. A jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je zavádět do výroby flexibilní a univerzální výrobní prostředky.

Firma Universal Robots se před pár lety rozhodla, že vytvoří šestiosé roboty, které by požadavkům na štíhlou výrobu maximálně vyhovovaly, a tak jim dala do vínku lehkou, ale tuhou konstrukci, dosah o málo větší než lidská ruka, velmi jednoduché ovládání, bezpečný provoz a co nejnižší pořizovací i provozní náklady. Že šlo o správné rozhodnutí, svědčí velký zájem zákazníků a tisícové roční produkce robotů UR5, ke kterým se v letošním roce připojil velký bratr UR10.

UR10 zdědil všechny výhody platformy Universal Robots:

  • konstrukce, tvořena z hliníkových slitin a tlakových odlitků je lehká a zároveň tuhá
  • modulární stavba kloubů, vždy 3 z nich jsou stejné a záměnné, což je obrovská servisní výhoda
  • v kloubech je použita pokročilá technologie: bezkartáčová AC serva a harmonické převodovky
  • nastavení a programování robota pomocí dotykového displeje je velmi jednoduché a intuitivní
  • nízká spotřeba energie; pro manipulaci s desetikilovou zátěží je potřeba příkon pouze 400 W!
  • robot má možnost přímé interakce s lidmi dle EN ISO 10218- 1:2006
  • standardní průmyslová rozhraní (ISO příruba, Ethernet, Modbus, USB, I/O)

 

 

 

Roboty UR je možné navádět do požadovaných poloh ručně nebo interaktivním on-screen menu na 12“ dotykovém displeji a velmi jednoduše se tak sestavují potřebné sekvence a logika činnosti robota. Kromě digitálních I/O robot disponuje i analogovými vstupy a výstupy. Komunikace s okolím probíhá přes Ethernet / Modbus a nasazení pro obsluhu vstřikovacího lisu usnadňuje rozhraní Euromap 67. Zápěstí robota nese standardizovanou přírubu ISO a lze tak použít mnoho běžných nástrojů, uchopovačů a funkčních modulů z nabídky renomovaných dodavatelů robotických periferií, jako je IPR, Robohand, Destaco, AFAG atp. Roboty UR5 i UR10 představují velmi efektivní a cenově zajímavé řešení běžných automatizačních úloh ve výrobě a montáži, při manipulaci a paletizaci, mohou provádět lakování nebo nanášení tmelů, maziv a lepidel, nacházejí uplatnění také na kontrolních a testovacích pracovištích nebo v laboratořích.

 

EXACTEC
tel: 485 151 447
e-mail: info@exactec.com
www.exactec.com