Jako první na trhu: Audi přináší do automobilu nový standard LTE

Audi přináší jako první výrobce automobilů na světě plně integrované řešení, které umožňuje využívat v automobilech standard LTE pro rychlý přenos dat. Zákazníci si mohou od července objednávat nový systém na přání pro model Audi S3 Sportback, od začátku listopadu pak pro všechny ostatní modelové varianty prémiového kompaktního vozu Audi. Technologie LTE má velký význam pro Audi connect, propojení automobilu s řidičem, internetem a okolím.

  • Premiéra v létě v modelu Audi S3 Sportback
  • Hotspot WLAN a na míru střižené služby Audi connect

Nový standard LTE (Long Term Evolution) otvírá novou dimenzi mobilního internetu. LTE umožňuje prostřednictvím internetu výměnu velkých objemů dat, jako jsou například zvukové nahrávky nebo filmy v kvalitě HD. V mnoha evropských zemích a v USA jsou již k dispozici komerční sítě. V Německu je LTE aktivní v několika velkoměstech, ale především v mnoha venkovských regionech. Do konce roku 2014 má být zajištěno plošné pokrytí standardem LTE.

„V České republice stojí rychlé mobilní sítě LTE teprve na začátku zkušebního provozu v několika vybraných lokalitách, ale vzhledem k velké rychlosti a možnosti přenášet velké objemy dat se jedná o technologii, která přinese další průlom v oblasti mobilního internetu a síťového propojení automobilů s okolním světem. Audi opět potvrzuje svůj ‚Náskok díky technice‘ a jako první automobilka nabízí svým zákazníkům přímo z výroby systém kompatibilní s LTE,“ říká Anna Gruberová, ředitelka divize Audi společnosti Porsche Česká republika.

Pro používání LTE je nutné vložit pouze vhodnou kartu SIM s paušálním tarifem pro stahování dat do odpovídajícího rozhraní přístroje MMI Navigation plus v modelu Audi S3 Sportback. Pokud si spolucestující připojí své přenosné koncové přístroje k integrovanému hotspotu WLAN v automobilu, budou mít nezávisle na sobě přístup k internetu. Jeden spolucestující se tak může účastnit například videokonference, zatímco druhý bude sledovat video.

Přístroj MMI Navigation plus nabídne řidiči prostřednictvím LTE na míru střižené služby programu Audi connect – od navigace s funkcemi Google Earth a Google Street View přes webové rádio Audi music stream až po online dopravní informace. Komunitní služby Facebooku a Twitteru jsou rovněž upraveny pro používání v automobilu. Kromě funkce předčítání textu je k dispozici funkce psaní textu pomocí předpřipravených textových modulů. Navíc existuje již více než tucet služeb Audi connect, včetně funkce předčítání e-mailů a funkce diktování krátkých textových zpráv (SMS). Nabídka je rychle rozšiřována.

Technologii LTE lze objednávat od července pro model Audi S3 Sportback, od listopadu i pro všechny ostatní varianty modelové řady A3. Pod hlavičkou Audi connect pracuje značka Audi intenzivně na stále nových řešeních síťového propojení. Díky novým technologiím nabídnou automobily s logem čtyř kruhů svým cestujícím ještě rozmanitější zážitky. Standard LTE by mohl významně podpořit bezdrátové využívání médií, která jsou uložena na internetových serverech (data v cloudech). Audi pilně pracuje také na propojení s jinými automobily a dopravní infrastrukturou (komunikace „car-to-x“).

zdroj: audi-club.cz