Klasika v novém

Víceúčelový řezný nástroj EcoCut společnosti WNT byl v době svého uvedení na trh v roce 1993 prvním svého druhu. Předvídavost spojená s jeho designem se nyní osvědčuje ještě více, neboť obráběné komponenty jsou stále komplexnější a vyžadují provedení hned několika různých obráběcích operací na jediné upnutí. Spojení několika řezných nástrojů do jediného řezného tělesa přináší významnou výhodu v podobě zvýšené produktivity.

EcoCut byl navržen tak, aby mohly být pomocí jediného nástroje prováděny až čtyři různé operace. Díky této kombinaci obráběcích procesů jsou eliminovány další výměny nástrojů, což vede k podstatnému zkrácení doby na seřízení a ke zvýšení využití stroje. Počátkem roku 2014 oznámila společnost WNT řadu vylepšení původní koncepce EcoCut zahrnující nový povlak a nové karbidové substráty Dragonskin u sortimentu vyměnitelných břitových destiček. Dalším vylepšením je Highlight povlak na bázi niklu aplikovaný na tělese nástroje a ke zvýšení procesní bezpečnosti vede použití šroubů Torx Plus pro upínání břitových destiček.

  • Provedeníƒ nástrojůƒ EcoCut

Schopnost nástroje EcoCut vyvrtávat otvory s rovným dnem v plném materiálu prostřednictvím rotace nástroje či obrobku, jakožto i vytváření vnějších a vnitřních průměrů, profilů a drážek, z něj udělalo jednoznačného favorita pro dílny zabývající se zakázkovou výrobou. Nástroje EcoCut jsou dostupné ve třech různých provedeních: EcoCut „Mini“ je celokarbidovou variantou tohoto nástroje, který umožňuje výrobu otvorů o nejmenším průměru až 4 mm. EcoCut „Classic“ představuje menší provedení s vyměnitelnými břitovými destičkami, které umožňuje vytvářet vnitřní otvory o nejmenším průměru až 8 mm, zatímco rozměrnější řada EcoCut „Profile Master“ začíná na minimálním vnitřním průměru 10 mm a navíc díky svému tvaru umožňuje výrobu axiálních a čelních zápichů a vybrání.

  • Kƒ vyššíƒ efektivitě

Změny u břitových destiček zahrnují použití povlaku Dragonskin WNT a tří nových karbidových substrátů, které jsou ideální pro obrábění široké řady materiálů v různých aplikacích. Pro všeobecné obrábění ocelí a litin je určen řezný materiál Dragonskin HCR1425 opatřený moderním CVD povlakem AL2O3-TiN poskytující vynikající odolnost proti opotřebení při vysokých řezných rychlostech. Pro všeobecné obrábění oceli je správnou volbou řezný materiál Dragonskin HCR1435 s CVD povlakem AL2O3-TiN, který je rovněž vhodný pro obtížně obrobitelné materiály při přerušovaném řezu nebo v případech, kdy podmínky obrábění nejsou ideální. Konečně je zde univerzální sorta Dragonskin HCN2430 s TiAlN PVD povlakem určená pro obrábění nerezových ocelí, žáruvzdorných materiálů, ocelí a litin.

Uvedením těchto nových povlaků a substrátů došlo k podstatnému zvýšení výkonu nástrojů EcoCut, přičemž produktivita vzrostla o 30 procent, zatímco náklady na obrobek byly sníženy až o 19 procent. Například při obrábění oceli s břitovými destičkami z materiálu HCR1425 je dosahováno řezných rychlostí 100 až 150 m.min-1, posuvů 0,1– 0,17 mm.ot-1 a hloubek řezu 1–3,5 mm při živostnosti nástroje 87 minut, což představuje 40procentní nárůst ve srovnání se staršími břitovými destičkami. Nárůst životnosti je ještě výraznější v případě HCR1435, kdy dochází k prodloužení o 71 procent a v případě HCN2430 až o 76 procent.

  • K vyšší spolehlivosti

V souvislosti se zvýšením řezných rychlostí a posuvů bylo důležité zvýšit bezpečnost upnutí břitových destiček, čehož společnost WNT dosáhla použitím systému TorxPlus. Ten zlepšuje přenos upínacího momentu a usnadňuje výměnu, a to díky větší velikosti šroubu a potažmo tužšímu upínacímu klíči.

Ačkoliv je to právě břitová destička, která bývá středem pozornosti konstruktérů a zlepšovatelů, společnost WNT dokázala zvýšit výkon a životnost kompletního nástroje i díky povlaku nazvaného Highlight, který je aplikován na tělese nástroje. Tento niklový povlak stříbrné barvy snižuje tření, snižuje abrazivní opotřebení držáku nástroje a hraje důležitou roli i při optimalizaci odvodu třísek. Navíc nástroji propůjčuje estetický vzhled, který jej odlišuje od původního černého provedení. Odvodu třísek u provedení 2,25xD rovněž napomáhá přidaný zpětný kanálek, tzv. „Chip-Booster“, který zesiluje výplach třísek z drážky.

Prostřednictvím výše uvedených změn a inovací v již zavedeném sortimentu produktů EcoCut odpověděla společnost WNT na měnící se potřeby zákazníků týkajících se produktivity, maximálního využití řezných nástrojů a snížení výrobních nákladů. Pro další informace navštivte naše internetové stránky, nebo kontaktujte techniky WNT.

www.wnt.com