Na hannoverském veletrhu Průmyslové automatizace předvádí KUKA oranžovou továrnu budoucnosti

KUKA jako přední evropský poskytovatel průmyslových robotů a automatizovaných výrobních řešení prezentuje, jak její výrobky dokážou zvýšit konkurenceschopnost, i jejich kompatibilitu s digitálním světem. Návštěvníci letošního hannoverského veletrhu se mohou důkladněji seznámit s rostoucí digitalizací výroby a kooperativním propojením člověka a stroje. KUKA svými produkty bezprostředně prezentuje zapojení ve čtvrté průmyslové revoluci – Industry 4.0.

Robot je rozhodující složkou pro továrnu budoucnosti, v jejímž středu se nachází člověk. Pouze díky výkonným, efektivním, flexibilním a především bezpečným výrobním systémům vznikají automatizační koncepce, které zohledňují zájmy pracovníků ve výrobě a jsou proto schopné obstát v budoucnosti.

Ve stánku GO4 v hale 17 v úseku Industrial Automation se na více než 1000 metrech čtverečných rozkládají inovační řešení KUKA, která mají společnou podstatnou vlastnost: všechna do jednoho jsou připravená po Průmysl 4.0 a vnášejí flexibilitu do kapacity výroby, do kapacity logistiky a do trvale udržitelného hospodaření se zdroji. To se daří pomocí slučování světa informačních technologií s klasickými špičkovými technologiemi průmyslu v systémy Cyber Physical Production Systems (CPPS).

Aby bylo možno flexibilně reagovat, řídit toky dat z komplexních sítí kolem celé zeměkoule, zpracovávat je a vzájemně propojovat digitální řízení nejrůznějších systémů, jsou standardizovaná rozhraní na bázi mainstreamových IT technologií nepostradatelná. Vedena touto ústřední myšlenkou etablovala KUKA ovládání robotů na BÁZI PC již v 90. letech. Také následující inovace a vývoj pocházející z firmy KUKA nepřetržitě sledovaly základní myšlenku jednoduché integrace. S LBR iiwa a jeho ovládáním půjde KUKA nyní o krok dál a poskytne produkty, které budou opravdu „Industrie 4.0-ready“, tedy připraveny pro čtvrtou průmyslovou revoluci. K tomu patří mezi jiným i vlastnosti jako bezpočet externích komunikačních portů, otevřený a modulární řídící Framework (aplikační rámec) nebo také jednoduché využití a možnost napojení na externí systémy a ovládání strojů. Přitom KUKA průběžně vsází na otevřené a interoperabilní standardy.

KUKA určuje stěžejní body: spolupráci člověka a stroje, mobilitu a řízení

V těchto třech stěžejních bodech: spolupráci člověka a stroje, mobilitě a řízení, jsou znázorněny konkrétní robotická a systémová řešení. Že se ve „smart factory“ zítřka nenachází v centru stroj, nýbrž člověk, je zde také viditelné. KUKA udává směr vývoje i letos. Prezentuje se také aplikacemi kolem inovativního, celosvětově prvního kolaborativního robota lehké konstrukce. LBR iiwa pracuje v přímém a bezpečném spojení s člověkem a hodí se pro sériovou výrobu. K tomu se přidružují produkty a služby ze širších oblastí působnosti firmy KUKA.

Aplikace pro skladovou logistiku

Poprvé je prezentován nejnovější člen rodiny KUKA: Swisslog. Švýcarští profesionálové v oblasti logistiky prezentují ve stánku KUKA, jak se spojují roboty a mobilní řešení skladové logistiky v maximální flexibilitu a jak tím může být zvýšena produktivita.

KUKA Industries se představuje

KUKA Industries mezi jiným předvádí standardní řešení pro ovládání zařízení a jednoduché vyhodnocování výrobních ukazatelů z řídicí roviny. Také možnosti obsluhy přes reisPAD, TouchPC nebo propojené tablety PC. Za jménem KUKA Industries se skrývá Reis GmbH & Co.KG Maschinenfabrik, která byla po úspěšné integraci sloučena s divizí KUKA Systems.

Vědomé šetření energie není tématem k diskusi pouze v hlavním stánku KUKA, ale též u exponátu KUKA v rámci iniciativy VDMA (Informační centrum německé konstrukce strojů a zařízení) „Blue Competence“, rovněž v hale 17. Zde mají návštěvníci veletrhu příležitost na jízdním kole rozjet svůj souboj proti robotu – přitom nejde o rychlost, nýbrž o lepší využití energie.

KUKA Innovation Award přechází do druhého kola

Přímá spolupráce člověka a stroje je v popředí také v případě letošní inovace KUKA Award: Úkolem soutěžících bylo vyvinout aplikaci nebo klíčovou technologii s robotem lehké konstrukce KUKA LBR iiwa. Finalisté z výzkumných týmů vystavují své aplikace na hanoverském veletrhu, na němž KUKA ocení vítězný tým i částkou 20.000 EUR.

I na dalším exponátu KUKA demonstruje spojení člověka a robotu: Také letos mají návštěvníci hannoverského veletrhu příležitost odvážit se k jízdě s robocoasterem KUKA. Kromě toho lze produkty firmy KUKA vidět v akci u četných dalších stánků systémových a technologických partnerů augsburského koncernu Hightech.

KUKA aktivně spoluvytváří průmysl 4.0

Zapojení firmy KUKA z Augsburgu ukazuje, že „Industry 4.0“ není pro firmu KUKA pouhým módním trendem. Augsburští se aktivně uplatňují v pracovních společenstvích platformy Industry 4.0, ve VDMA (Informační centrum německé konstrukce strojů a zařízení) a v dalších odvětvových svazech a vytvářejí tak soudržnost s partnery a svazy. Idea „Industry 4.0“ se dá realizovat pouze v těsném spojenectví se všemi jeho účastníky.

KUKA, akciová společnost
KUKA, akciová společnost, je mezinárodně činný koncern s obratem 1,8 miliardy eur a cirka 8.000 pracovníky na celém světě. Podnik se soustředí na robotickou automatizaci výrobních procesů a je jedním z předních světových dodavatelů v robotice a konstrukci robotických zařízení. Obchodní model se přitom v oblasti robotických systémů zakládá na vývoji a konstrukci zařízení, jakož i dodávek průmyslových robotů, centrální složky pro automatizaci v úseku robotiky. Holdingová společnost a dva další podniky mají sídlo v Augsburgu. Přibližně 50 mezinárodních zastoupení nabízí své služby v automobilovém a obecném průmyslu.
S dodatečnými dotazy se neváhejte obrátit na:
p. Dana Samková
Tel.: + 420 777 648 997; +420 777 073 808
Pevná linka: +420 296 150 033
E-mail: samkova@seteva.cz