Německý průmysl obráběcích strojů vstoupil do roku 2017 s optimismem. „V letošním roce očekáváme výrazný nárůst výroby, který by měl dosáhnout 3 %,“ řekl Dr. Heinz-Jürgen Prokop, prezident Svazu německých výrobců obráběcích strojů VDW (Verein Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken) u příležitosti výroční tiskové konference ve Frankfurtu nad Mohanem.
Základem odhadu je mezinárodní průmyslová výroba a globální poptávka po obráběcích strojích, která se má podle Oxford Economics, tvůrce prognóz a partnera VDW, vyvíjet dobře. Prognóza se opírá rovněž o tučné zakázky roku 2016. Do listopadu zakázky německých výrobců stouply o 7 % především díky zadavatelům ze zahraničí. Domácí německé objednávky strojů a zařízení si zachovaly dobrou úroveň minulého roku. Německá výroba obráběcích strojů těží především z celosvětově velkých objemů projektů automobilového průmyslu.
Prognóza Svazu německých výrobců obráběcích strojů VDW vychází z rekordního roku 2016. Německý průmysl obráběcích strojů vyrobil stroje a zařízení v hodnotě 15,2 miliard eur, což odpovídá růstu ve výši 1 %. „Naše branže tak opět dosáhla rekordního objemu výroby,“ řekl prezident svazu H.-J. Prokop.
Podíl exportu ve výši 66 % znamená jeho pokles na současnou hodnotu asi 9,1 miliard eur, který nastal v důsledku výrazného snížení poptávky v Čínské lidové republice. Čína však i tak zůstává nejvýznamnějším odbytištěm pro obráběcí stroje německých výrobců. Bezmála pětina obráběcích strojů byla vyvezena do Říše středu i v roce 2016.
V roce 2016 zaměstnával v Německé spolkové republice průmysl výroby obráběcích strojů v průměru 69 000 žen a mužů. Vytíženost kapacit představovala v Německu v celoročním průměru 88 % úrovně vytíženosti předcházejícího roku. Stav zakázek dosáhl po 6,9 měsících o něco vyšší hodnoty než v předcházejícím roce 2015.
Také mezi mezinárodní konkurencí jsou němečtí výrobci obráběcích strojů nadále na špici. S výrazným náskokem se jim v roce 2016 podařilo v exportu ve světovém srovnání dosáhnout vedení před Japonskem. Výrobci dosáhli v exportu bez dílů a příslušenství výsledku, který představuje hodnotu ve výši 7,6 miliard eur. Japonsko, celosvětový mistr v exportu obráběcích strojů, se v minulém roce muselo smířit s bolestnou ztrátou více než jedné pětiny a dosáhlo hodnoty 6,3 miliard eur. Důvodem poklesu výroby obráběcích strojů v Japonsku je slabé odbytiště v Asii.
Také Německo patří ve výrobě obráběcích strojů ve světovém měřítku do skupiny vedoucích zemí. Podle předběžných výpočtů je Japonsko s minus 5 % a hodnotou 11,4 miliard eur jen těsně před Německou spolkovou republikou, která dosahuje hodnoty výroby 11,25 miliard eur. Nepřemoženou jedničkou ve výrobě obráběcích strojů však je a zůstává Čínská lidová republika, která dosahuje hodnoty výroby ve výši 16,5 miliard eur.
Znakem roku 2017 je mnoho výzev, které představují šance na vytváření nových konkurenčních výhod a možnosti rozšíření našeho portfolia nabídky, “ prohlásil prezident svazu VDW H.-J. Prokop. To platí především v oblasti digitálně propojené výroby a u řešení pro čtvrtou průmyslovou revoluci – průmysl 4.0. Významné potenciály se nacházejí v automatizaci celého průběhu realizace zakázek a v odstraňování poruch během procesů. Vysoký nárůst efektivity v dvoumístných procentních číslech s digitálně propojenými technologiemi je veskrze možný a zákazníkům výrobců strojů a zařízení pomůže předčít konkurenci. Hlavním předpokladem je evidence a analýza strojových a procesových dat. „K tomu jsou zapotřebí flexibilní infrastruktury IT od zařízení až po cloudy, které budou moci zaplatit i menší výrobní podniky,“ zdůraznil H.-J. Prokop. Na této cestě bude nutno ještě překonat řadu překážek, jako jsou nevyřešená nebo neharmonizovaná témata, která se týkají propojení výrobních procesů jako například standardizace rozhraní, bezpečnost dat, suverenita dat, problematika ručení, kvalifikace zaměstnanců, pracovní právo atd.
Dalším velkým tématem budoucnosti v odvětví je elektromobilita. Jak se elektromobilita dotkne výroby obráběcích strojů, je zatím otevřenou otázkou, protože ještě nejsou ani jasné nejnaléhavější otázky týkající se výše podílu čistých elektrických vozidel nebo změny objemů obrábění. Faktem však zůstává, že v delším přechodném období budou převládat hybridní vozidla. Jejich komplexnost, kombinace spalovacích motorů a elektromotorů, by měla podle německých výzkumů v oblasti výroby vyvolat další velké objemy obrábění.
Jedno však je nesporné, a to, že se všichni subdodavatelé automobilového průmyslu budou muset nevyhnutelně těmito tématy zabývat. „Svaz VDW přitom podporuje své členy a provádí nyní časové analýzy dalšího vývoje, které se mají stát základem strategického plánování,“ prohlásil H.-J. Prokop.
Na veletrhu EMO Hannover 2017 bude prezentováno mnoho nových nápadů a inovací pro výrobu zítřka. Po čtyřleté přestávce proběhne od 18. do 23. září 2017 v Hannoveru opět světový vedoucí veletrh kovoobrábění pod heslem „Connecting systems for intelligent production“. Téměř tři čtvrtě roku před zahájením veletrhu dosahuje EMO Hannover 2017 rekordního počtu přihlášek. Zatím se přihlásilo 1 858 firem z více než 40 zemí, které budou vystavovat na téměř 158 000 čtverečních metrech čisté výstavní plochy. Dobrá odezva svědčí o tom, že se během desetiletí své existence stal veletrh EMO Hannover nejvýznamnější světovou platformou inovací.
Manuel Löhmann, VDW, práce s tiskem a veřejností www.vdw.de