Nové absolutní indukční snímače s vysokou odolností

Po uvedení absolutních indukčních snímačů AMOSIN®  na trh v roce 2011 rychle roste počet strojů, které využívají jejich mimořádné vlastnosti a firma AMO GmbH, jejich výrobce, přichází s novými vlastnosti a aplikačními možnostmi těchto snímačů.

Absolutní indukční lineární a úhlové snímače AMOSIN® pracující na čistě indukčním principu vycházejí z úspěšné řady inkrementálních indukčních snímačů, jejichž předností byla vždy vysoká odolnost proti nepříznivým vlivům působícím na odměřování v obráběcích strojích. Kombinací inkrementální a absolutní stopy se zachovávají původní vlastnosti inkrementálního snímání a současně se dosáhne možnosti stanovení absolutní polohy v délce až 32 metrů.

Měřicí stupnice úhlových absolutních systémů má tvar kroužku s vnějším nebo vnitřním snímáním. Lineární absolutní systémy jsou k dispozici jako otevřené systémy s bezdotykovým snímáním nebo jako vedené systémy, kde je měřicí hlava vedena kuličkovým vedením, do kterého je zabudován měřicí pásek.

  • Vylepšené parametry

Oproti prvním modelům byla zvýšena odolnost proti rušení a rozšířen rozsah napájecího napětí od 3,5 V do 5,5 V. Z důvodu zvýšení rychlosti snímání byla zvýšena vstupní frekvence absolutního signálu na 39 kHz a inkrementálního signálu 1Všš na 60 kHz. Rozlišení lineárních snímačů je až 0,25 µm. Všechny snímače mohou pracovat v rozsahu teplot 0 °C až 80 °C. I pro absolutní snímače platí vysoká odolnost proti prachu, nečistotám a kapalinám (IP67), robustnost, odolnost proti mechanickým rázům a vibracím, necitlivost na magnetická pole a elektromagnetická odolnost. Novinkou jsou též snímače s certifikací ATEX (použití v prostorách s nebezpečím výbuchu).

  • Možnostiƒ připojení

U lineárních i úhlových systémů se signál o absolutní poloze generuje v reálném čase. K dispozici je několik typů rozhraní pro připojení na řídicí systém stroje. V současné době to jsou rozhraní SSI, BiSS/C, DRIVE CLiQ (připojení produktů SINAMICS a SINUMERIK firmy SIEMENS) a FANUC. Návaznost na řídicí systémy je dokladována certifikáty oficiálních testovacích laboratoří. Připravují se rozhraní pro řídicí systémy Mitsubishi a Yaskawa.

  • Použití snímačů

Absolutní snímače mají široké uplatnění především v oblasti obráběcích strojů: C-osy, výkyvné osy, frézovací hlavy, vřetena, polohování otočných stolů, přímé pohony, momentové motory, polohování válců, dělicí zařízení.

Ing. Hynek Stuchlík
DaNa Travel, s. r. o.
www.danatravel.cz