Nové modely odlučovačů aerosolů FILTERMIST serie "S"

Počátkem roku 2013 oznámil přední evropský výrobce dynamických odlučovačů olejové mlhoviny a emulzních aerosolů, firma FILTERMIST International Ltd. z Velké Británie, poměrně velkou inovaci ve svém portfoliu výrobků – na trh přichází řada odlučovačů serie S.

FILTERMIST přináší hned tři nové modely – S-200 s kapacitou 180 m³/hod, S-400 s kapacitou 425 m³/hod a S-800 s kapacitou 800 m³/hod, které nahrazují původní malé modely serie FX2 – tedy FX-1002, FX-2002 a FX-3002. Hlavní změna je patrná u nejmenšího modelu S-200, který je nyní k dispozici v typickém atraktivním designu ostatních modelů, a navíc může být osazen v případě potřeby přídavným HEPA filtrem, což předchozí model FX-1002 neumožňoval. Změna designu byla mimo jiné umožněna použitím nového typu motoru, který je menší a má nižší spotřebu.

Změny se ovšem nevztahují pouze ke vzhledu odlučovačů, různá vylepšení a úpravy naleznete i ve funkčnosti a účinnosti nových odlučovačů. FILTERMIST nyní může využívat veškerý potenciál laboratoří své sesterské firmy, švédské firmy ABSOLENT, která je vedoucí společností v oblasti věžových filtrů pro nejtěžší aplikace a velmi komplikované typy vzdušnin. Obě společnosti pro nové odlučovače vyvinuly nový typ interních filtračních elementů, které dále zvyšují účinnost separace, a to při očekávané delší životnosti všech komponent. Základní technická data nových filtračních jednotek jsou následující:

S-200 (nahrazuje model FX-1002)

  • průtok            180 – 200 m³/hod
  • motor             0,18 kW / 400 V / 3 ph / 50 Hz
  • průměr sacího hrdla    75 mm

S-400 (nahrazuje model FX-2002)

  • průtok            425 - 450 m³/hod
  • motor             0,55 kW / 400 V / 3 ph / 50 Hz
  • průměr sacího hrdla    150 mm

S-800 (nahrazuje model FX-3002)

  • průtok            800 – 850 m³/hod
  • motor             0,55 kW / 400 V / 3 ph / 50 Hz
  • průměr sacího hrdla    150 mm

Pro větší kapacity a průtoky až do 2700 m³/hod stále zůstávají k dispozici osvědčené a oblíbené typy odlučovačů FILTERMIST serie FX2, které jsou široké technické veřejnosti velmi dobře známé.

První dodávky inovovaných modelů by měly být k dispozici již v těchto dnech.

Jak dynamické separátory FILTERMIST vlastně pracují?

Odstředivé odlučovače Filtermist jsou postaveny na principu odlučování submikronových částic chladiva ze vzduchu díky využití principu rozdílných specifických hmotností. Separační buben uvnitř odlučovače rotuje velkou rychlostí a pomocí vnitřních tvarovaných lopatek nasává kontaminovaný vzduch. Při nárazu částic na lopatky dochází k vlastnímu efektu odloučení vzduchu od částic použitého média. Díky odstředivým silám částice, jejich velikost se pohybuje v jednotkách mikrometrů, vstupují do technologických vložek, kde se spojují do větších, hmotnějších objektů. Po dosažení potřebné velikosti a hmotnosti pak separované medium vložku opouští, prochází perforací separačního bubnu a vlivem proudění vzduchu stoupá až do sběrné drážky, odkud je pak odváděno hadicí na libovolné místo podle potřeby.

Základní charakteristikou tohoto principu je skutečnost, že účinnost separace je dána pouze tvarem lopatek bubnu a rychlostí jeho rotace, takže z dlouhodobého hlediska téměř neklesá. Zmiňované technologické vložky nemají za cíl odloučené medium zadržovat, pouze napomoci procesu separace – nejedná se tedy o klasický pasivní element, který se rychle zanáší a je třeba jej často měnit. Typická životnost výměnných elementů je 6 – 12 měsíců. Běžně dosahovaná účinnost se pohybuje obvykle nad hranicí 99%.

S více než 6500 instalacemi v České republice a na Slovensku patří dynamické separátory FILTERMIST k nejoblíbenějším a nejpoužívanějším principům mezi širokou technickou veřejností, a to jak u velkých firem, tak i u menších uživatelů obráběcích strojů.

www.wemac.cz