Nový, lehký a solární elektrický skútr pro oživení udržitelné městské mobility

Superlehký „E-floater“ vyrobený z více než 80 % z kompozitních a plastových materiálů Plastové materiály umožňují volnost v designu a efektivnost konstrukce Společně vyvinutý společnostmi BASF a Floatility

Společnosti BASF a Floatility spolupracovaly na rozvoji ultralehkého elektrického skútru na solární pohon. Ten se vyznačuje hmotností nižší než 12 kilogramů a skládá se z více než 80 % z kompozitních a plastových materiálů BASF. Skútr je ideální do městského provozu a svým uživatelům dává při jízdě pocit lehkého „plutí“, od čehož je rovněž příhodně odvozeno i jeho jméno „E-floater“, které odkazuje k anglickému slovu float, tedy vznášet se nebo plout.

„Je to dokonalý příklad toho, jak spolupracujeme s našimi partnery na tom, abychom plně rozvinuli možnosti našich inovativních materiálů. Náš E-floater kombinuje stabilitu, trvanlivost a bezpečnost s vzrušujícím, zajímavým a funkčním designem,“ říká Andy Postlethwaite, Senior Viceprezident BASF divize Performance Materials pro Asii a Pacifik.

Společnost BASF bude nabízet univerzální plastové materiály a podporovat projekt s rozsáhlými možnostmi rozvoje. Lisování několika dílů s cílem vytvořit složité tvary plastových materiálů umožňuje volnost v provedení a efektivní konstrukce „e-plováku“. Pro strukturu E-floateru se budou většinou používat různé třídy materiálu Ultramid® (polyamid), který je vyztužený skleněnými vlákny. Zatímco se minerály plněný Ultramid® B3M6 používá pro díly, u kterých je rozhodující nízká deformace, houževnatý Ultramid® B3ZG8 (modifikovaný pro zvýšení rázové houževnatosti) v sobě kombinuje tvrdost a tuhost způsobem, který je ideální pro konstrukční díly, které musejí odolávat zatížení nárazem. Povrchově vylepšený Ultramid® B3G10 SI nabízí i přes svůj vysoký obsah vláken vysokou kvalitu povrchu dílů. Výztuž přední části a palubovky bude z nových kompozitních materiálů Ultracom, které zajistí stabilitu.

Společnost BASF také nabízí podporu při zpracování termoplastického laminátu Ultralaminate B3WG13 a upraveného přeformovaného materiálu Ultramid® B3WG12 COM či při navrhování vývoje spojitých dílů vyztužených vlákny. Pneumatiky a řídítka vyrobené z materiálu TPU Elastollan® společnosti BASF budou poskytovat dobrou přilnavost a hladký pohyb.

Oliver Risse, zakladatel a generální ředitel společnosti Floatility k tomu dodává: „Spolupráce s BASF nám umožní vyvíjet supermoderní městský dopravní prostředek, který bude hrát klíčovou roli v dopravě budoucnosti. Pohodlný, rychlý, cenově dostupný a udržitelný E-Floater bude ideálním řešením pro krátké cesty například do práce.“ Právě tento dopravní prostředek totiž může doplnit mezeru v chybějícím řetězci mezi domovem či centrem města a nejbližší zastávkou hromadné dopravy.

U příležitosti oslav 150. let výročí založení společnosti v roce 2015 připravila BASF kromě oslav a historické retrospektivy také globální program na téma energie, potraviny a život ve městě, na jehož vytváření se spolupodílejí i partneři. Součástí programu bude také společný projekt společností BASF a Floatility, který si klade za cíl spojit jedinečné materiály a know-how společnosti BASF s inovativními nápady Floatility, jak co nejlépe a nejudržitelněji řešit zásadní výzvu městského prostředí – jízdu na krátké vzdálenosti.

O divizi Performance Materials společnosti BASF
 
Divize Performance Materials společnosti BASF zastřešuje veškeré know-how společnosti BASF o materiálech, pokud jde o inovativní plasty přizpůsobené na míru. Celosvětově je aktivní ve čtyřech hlavních průmyslových odvětvích – doprava, stavebnictví, průmyslové aplikace a spotřební zboží – divize má tedy silné portfolio výrobků a služeb spojené s hlubokým porozuměním řešení systémů orientovaných na aplikace. Klíčovou hnací silou ziskovosti a růstu jsou naše úzká spolupráce se zákazníky a jasné zaměření na řešení. Silné schopnosti v oblasti výzkumu a vývoje poskytují základ pro vývoj inovativních výrobků a aplikací. Divize Performance Materials dosáhla v roce 2014 celkových tržeb ve výši 6,5 miliard euro. Více informací naleznete on-line: www.performance-materials.basf.com.
 
O společnosti BASF
 
Ve společnosti BASF tvoříme svět chemie – a činíme tak již 150 let. Rozsah našeho portfolia sahá od chemických látek, plastů, přes speciální chemii a produkty pro ochranu rostlin po ropné produkty a zemní plyn. Jako přední světová chemická společnost spojujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a sociální zodpovědností. Prostřednictvím vědy a inovací umožňujeme našim zákazníkům reagovat v téměř každém průmyslovém odvětví na současné i budoucí potřeby společnosti. Naše produkty a řešení přispívají k zachovávání zdrojů, zajišťování výživy a zlepšování kvality života. Tento náš přínos jsme shrnuli do našeho firemního záměru: Tvoříme svět chemie pro trvale udržitelnou budoucnost. V roce 2014 dosáhla společnost BASF obratu přes 74 miliard EUR a ke konci téhož roku zaměstnávala okolo 113 000 pracovníků. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curychu (AN). Další informace o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.
 
BASF v České republice
 
Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2014 měla v České republice skupina BASF 278 zaměstnanců a dosáhla obratu ve výši 741 milionů Eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.