Ozubená kola - řešení pro soustružení kalených ocelí

Ozubená kola jsou obvykle vyráběna z cementovaných ocelí, jako např. 16MnCr5. Cementováním vznikne tvrdá povrchová vrstva o síle 1 – 1,5 mm. Tato vrstva (o tvrdosti 58 – 62 HRC) poskytuje komponentům požadovanou životnost, protože je odolnější vůči opotřebení otěrem. Většina obráběcích operací je prováděna před zakalením ozubených kol, proces dokončovacího obrábění však musí proběhnout až následně z důvodu požadavku na dodržení velmi úzkých tolerancí.

Při dokončovacím obrábění je odstraněna povrchová část tvrdé vrstvy o síle 0,10-0,15 mm. To lze provést dvěma způsoby: broušením nebo soustružením. Soustružení je mnohem efektivnější metoda a v moderním průmyslu nahrazuje ve většině případů broušení. Hlavními výhodami soustružení v porovnání s broušením jsou:

 • na jedno upnutí obrobku lze provést několik operací.
 • náklady na instalaci nového soustruhu jsou v porovnání s novou bruskou o třetinu až polovinu nižší.
 • zvýšení produktivity – snížení strojního času až o 90%
 • snížení nákladů na chlazení, použití chlazení není až na pár výjimek nezbytné.
Soustružení ozubených kol

Existují dvě hlavní metody obrábění – bodové soustružení (kdy je materiál obráběn pouze jedním rohem břitové destičky) a ponorné soustružení (v záběru je celá aktivní řezná hrana destičky).

Bodové soustružení

Povrch je vytvářen rohem břitové destičky.

Soustružení průměrů (zanoření)

Je-li šířka úběru menší než ~10 mm, je absolutně nejúčinnější metodou soustružení tzv. zanoření. Nejen že je čas v řezu v porovnání s bodovým soustružením kratší o 75 – 90%, ale i jakost povrchu obrobku je vynikající. Od konce devadesátých let, kdy Seco metodu patentovalo (r. 1999), byl tento způsob obrábění úspěšně aplikován u mnoha zákazníků.

Konvenční bodové soustružení vs. destičky Wiper s hladící ploškou

S břitovými destičkami pro vysoký posuv (Wiper) je možné dosáhnout stejné jakosti povrchu jako s konvenčními břitovými destičkami, zato však s třikrát vyšším posuvem, tedy s trojnásobným zvýšením produktivity.  Společnost Seco má s metodou obrábění vysokým posuvem dlouholeté zkušenosti a postupným vývojem tento koncept ještě dále zdokonalila.

Stejné jakosti povrchu lze dosáhnout s posuvem 0.10 mm/ot (se standardní destičkou) či 0,30 mm/ot s hladící destičkou Wiper pro vysoký posuv.

Typy břitových destiček

Seco nabízí jako standard tři různá provedení destiček PCBN:

 • destičky s připájeným prvkem
 • monolitní destičky
 • destičky s celistvou svrchní vrstvou

Destičky s připájeným prvkem

 • jednostranné břitové destičky s připájenými CBN prvky (2-4 prvky).
 • oboustranné břitové destičky, kde je připájena celá špička z monolitního PCBN.

Oboustranné destičky mají více využitelných břitů, proto jsou náklady na břit nižší v porovnání s konvenčními destičkami s připájenými prvky.

Monolitní destičky

Celá břitová destička je vyrobena z PCBN a poskytuje nákladově nejefektivnější řešení pro kruhové destičky či pro destičky typu TN11. Při dokončování kalených ocelí může být břitová destička RN09 pootočena až 20x, TN11 má 6 použitelných břitů.

Destičky s celistvou svrchní vrstvou

Horní strana destičky je sintrována vrstvou PCBN a všechny její strany i rohy lze využít pro obrábění. Typická destička je pozitivní s upínacím systémem C-lock. Vlastnosti PCBN destiček s celistvou svrchní vrstvou jsou spolu se systémem středového upínání C-lock perfektní kombinací pro obrábění komponentů menších průměrů, kde se nástroj může pohybovat pouze ve velmi omezeném pracovním prostoru.

SECOMAX třídy

CBN060K a CBN160C

CBN060K a  CBN160C jsou vysoce výkonné třídy pro soustružení kalených materiálů.
V plynulém a lehkém přerušovaném řezu poskytuje CBN060K s vícevrstvým povlakováním nejvyšší výkon.

CBN160C je první volbou pro těžké přerušované řezy.

CBN010

CBN010 je novou univerzální třídou pro všeobecné obrábění kalených ocelí.

CBN150

CBN150 je se svou speciální kombinací pojiva a velikostí zrna první volbou pro obrábění v případech, kdy je potřeba dosáhnout velmi vysoké jakosti povrchu. Tato třída je také vhodná pro obrábění s těžce přerušovaným řezem.

SECOMAX pro soustružení vysokým posuvem (wiper)

Kromě standardních břitových destiček pro soustružení vysokým posuvem nabízí Seco také tři jedinečná patentovaná provedení destiček pro tyto aplikace.

Jsou to destičky HELIX a CROSSBILL.

HELIX

 • Pozitivní destičky HELIX(WZP) svým tvarem zajišťují nižší radiální síly než konvenční destičky pro vysoký posuv a mohou být použity v operacích, kde se při obrábění standardními destičkami pro vysoký posuv objevují vibrace.
 • Negativní destičky HELIX(WZN) jsou svým provedením určeny pro aplikace při stabilních podmínkách, kde zajišťují delší životnost  než běžné destičky wiper.

CROSSBILL

Kromě schopnosti obrábět rovné plochy vysokým posuvem je tato destička vhodná také pro profilování a rohové obrábění bez jakýchkoliv tvarových odchylek obráběného rádiusu.

Utvařeč třísek

Dlouhé třísky obvykle nejsou, až na pár výjimek, při obrábění kalených materiálů velkým problémem. Pokud však musí řez projít tvrdou povrchovou vrstvou a následně měkkým materiálem, mohou dlouhé třísky způsobovat potíže. Při obrábění menších otvorů například mohou třísky poškozovat povrch součásti. Pro tyto případy nyní připravila společnost Seco nové provedení destiček PCBN s utvařečem třísek.

per.alm@secotools.com

www.secotools.com/cz

O autorovi
Per Alm je regionální expert Seco pro aplikace v automobilovém průmyslu pro oblast Střední a Východní Evropy a v současné době žije v Brně.
Má dlouholeté zkušenosti s PCBN nejen co se týče aplikací, ale také z jeho výzkumu a vývoje.