Plně elektrický stroj e-mac 310/100 od společnosti ENGEL se představuje Evropě

V únoru se vydal vstříc svým evropským zákazníkům, nový plně elektrický stroj e-mac, který je součástí výrobní řady plněelektrických strojů „e-machine“. Díky pozvání zástupců společnosti ENGEL CZ, se mohla této události účastnit i naše redakce. Vám, našim čtenářům, přinášíme krátkou reportáž z celého dne a věříme, že na následujících řádcích najdete především zajímavé a přínosné informace o stroji e-mac, jenž si vaši pozornost jistě zaslouží.

Po úspěšném únorovém odstartování roadshow společnosti ENGEL v Německu přicestovala na počátku března, žhavá novinka e-mac 310/100, přes Francii, Maďarsko i k nám do České republiky. Zastávkou nemohlo být zvoleno jiné místo než-li výrobní závod ENGEL strojírenská s.r.o. v Kaplici, který je mimo toho rakouského, se svými 17.000 m2 největším výrobním závodem společnosti ENGEL. V současné době zde pracuje 560 zaměstnanců.

Pro bezmála stovku výhradně odborných návštěvníků, přichystal ENGEL CZ, den nabitý zajímavými informacemi v sérii několika přednášek. Úvodního slova a prvního představení stroje e-mac, se ujal ředitel společnosti ENGEL CZ, Ing. Petr Stibor, který dokázal vystihnout jeho hlavní přednosti, jakými jsou malá zástavbová plocha a tím významná úspora místa, nejvyšší přesnost výroby s vysokou dynamikou a krátkou dobou výrobního cyklu, nebo pestrá škála opcí jimiž je stroj dle požadavků zákazníka možno dovybavit a rozšířit tak celkovou flexibilitu výroby. E-mac míří na segment malých přesných vstřikovacích strojů a je ideálním partnerem pro ty, kteří chtějí ve svých firmách využívat špičkových technologií. Strojů, které pracují s extrémní přesností a díly vyhotovují se stabilní precizností. Ing. Stibor se dále věnoval bližší technické specifikaci zaměřující se na vlastní konstrukci stroje, velmi přesné vedení desek na lineárních lyžinách, bez oděrů na sloupcích, které zajišťují vysokou přesnost a čistotu dílů nezbytných například pro automobilový průmysl či medicínu.

Část přednášky byla věnována vstřikovacímu agregátu. U stroje e-mac si můžete vybrat ze tří rychlostí vstřikovacích agregátů: standard-high-premium. Společnost ENGEL umí svým zákazníkům nabídnout dotlaky na míru dle průměru šneku, systém přesné a citlivé ochrany formy pomocí točivého systému ENGEL Autoprotect, který lze dokoupit i k hydraulickým vstřikovacím strojům. Součástí stroje e-mac je vysoce přesná senzorika vstřiku dotlaku a zpětného tlaku mimo oblast trysky. Nová samočistící tryska je použitelná i u velmi malých rychlostí, které jsou vhodné pro průhledné materiály nebo pro materiály s obsahem skla cca 30%. Významná je nízká energetická spotřeba stroje, díky rekuperaci elektrické energie, která při brždění přechází zpět do sítě.

Po panu Stiborovi, se výkladu ujali další odborníci ze společnosti ENGEL CZ. Pan Andrej Černý jehož tématem byl software IQ weight control, který lze nabídnout jen s plně elektrickým strojem a který zajišťuje stálou kvalitu výrobků při každém zdvihu.

Karel Šorejs z divize prodeje robotů přiblížil spojení lineárních robotů viper se vstřikolisy e-mac, přinášející ideální produktivitu, bezpečnost a úsporu nákladů. Nové roboty viper jsou mnohem silnější, inteligentnější a komfortnější než doposud vyráběné, a to především díky odchýlení se od hliníkových konstrukcí ke konstrukcím ocelovým a dosažením o 16% vyšší pevnosti v pohybu a o 20% vyšší nosnosti ve srovnání s dalšími roboty. Přátelské k obsluze je ovládní Easy to Use s příjemným grafickým prostředím dle jasných ikon, kdy filozofie nastavení stroje a robota vycházejí ze stejných prvků.

Systém Flomo představil účastníkům Jaroslav Kohoutek. Jedná se o bezúdržbové, kompaktní a cenově příznivé zařízení na kontrolu průtoku chladící vody.

Po sérii přednášek, které byly proloženy zajímavými příklady z praxe i dotazy zúčastněných odborníků na konkrétní využití v jejich vlastních výrobních koncernech, následoval přesun přímo do výrobních prostor společnosti Engel Strojírenská s.r.o.. Odstartovala se tak další zajímavá část roadshow. Prohlídka výrobního závodu probíhala za plného provozu a byla skvělým navázáním na dopolední mluvený blok. Přímo v akci jsme se mohli přesvědčit o vysoké profesionalitě odborníků ze společností ENGEL CZ, kteří nás výrobou provázeli, i samotných zaměstnanců, kteří měli s procházejícími skupinkami návštěvníků trpělivost a nenechali se vyrušit od přesné práce.

Konec okruhu patřil hlavní hvězdě roadshow- stroji e-mac 310/100 a jeho předvední „live in time“, které se setkalo s velkým zájmem návštěvníků. I zde se našel prostor na řešení mnoha dotazů z praxe.

Závěrem bychom poděkovali za pozvání zástupcům české pobočky ENGEL CZ.

Stroji e-mac přejeme, aby jeho další putování napříč Evropou bylo úspěšné a roadshow se stala pro další nové zákazníky tak zajímavou akcí jako pro návštěvníky v Kaplici.

Iva Duroňová, Plastics Production
www.engel.cz