Reportáž z AMB Stuttgart 2012

Jste-li výrobcem strojů, nástrojů či jiné techniky pro obrábění kovů a máte potřebu své zboží předvést na významném zahraničním veletrhu, či máte-li zájem zhlédnout kvantum novinek v tomto oboru, pak by vám neměl uniknout stuttgartský veletrh AMB.

Takhle plné jsou expozice a haly již první den výstavy

Tato akce, která se koná jednou za dva roky, je v Německu největší výstavou obrábění v letech, kdy se nekoná EMO. Dle měřitelných parametrů je větší než METAV, a to není její jediná výhoda. Druhým plusem je lokální umístění výstavy v oblasti jihozápadního Německa. Podle podrobné analýzy údajů veletržních správ v Hannoveru, Stuttgartu a Düsseldorfu jasně vyplývá, že v Německu hraje velkou roli místo, kde se akce odehrává, německé veletrhy jsou díky rozloze země a počtu obyvatel silně navštěvovány lokálními návštěvníky. Pro vystavovatele, který má zájem pokrýt co největší počet možných klientů, je tedy nutné účastnit se více akcí, a pokud to rozpočet nedovolí, tak je lepší veletrhy pravidelně střídat, než setrvávat stále na jedné akci. To stejné platí i pro návštěvníky výstavy, ve Stuttgartu totiž uvidí kompletní přehlídku i menších a středních firem z oboru. Počet těchto firem jde do stovek, to je dáno tím, že region spolkové země Baden-Württemberg je spolu se sousedním Švýcarskem a Bavorskem sídlem největšího počtu výrobců kovoobráběcích strojů, nástrojů a techniky pro oblast obrábění na světě. Podobně vysoký je v tomto regionu i počet kovozpracujících firem, zejména co se týče mikroobrábění a precizního obrábění obecně. Samostatnou specifickou kapitolou je zaměřeníní vystavovatelů na automobilový průmysl, protože Stuttgart je nejen kolébkou automobilismu, ale i živým a silným hráčem ve výrobě luxusních a prémiových značek aut, podobně silné zázemí tu má i letecký průmysl.

Velkoryse řešená vstupní hala

Jak jsme již zvyklí z ostatních německých veletrhů, velkorysý a supermoderní areál výstavy je postaven na zelené louce, v sousedství dálnice a letiště. Pohodlný je příjezd i parkování, jednoduchá a přehledná je registrace návštěvníků a pohyb po areálu. Každý návštěvník dostane do rukou malý, ale velmi přehledný plánek s přesnou obrazovou částí jednotlivých pavilonů včetně rozkreslených stánků označených logem vystavovatele. Dokonalá je i nomenklatura a rozdělení jednotlivých oborů do výstavních pavilonů. Výstavě dominují dvě haly s prezentací nástrojů, jen podrobně projít tyto dvě haly a seznámit se s novinkami zabere zhruba den, následují dvě haly se soustruhy a soustružnickými automaty, tři haly vyhrazené frézkám, obráběcím centrům a flexibilním výrobním systémům, a pokud vás zrovna zajímá broušení, pak je tu jedna hala věnovaná jen tomuto segmentu. Následují haly a oddíly tematicky věnované povrchovým úpravám, pilám na kov, chladícím kapalinám, software, komponentům strojů, řidicím systémům apod. Co mile překvapí každého vystavovatele je vysoký počet návštěvníků v jednotlivých expozicích již první den výstavy. A především samotný charakter veletrhu, zde se primárně jedná, obchoduje a řeší se technické problémy, uvolněná atmosféra s občerstvením je upozaděna, i v předvečerních hodinách máte možnost vidět v expozicích debatu nad rozloženými technickými výkresy.

Jeden z řady speciálních nástrojů společnosti AVANTEC Zerspantechnik

Akce typu AMB patří k těm nejprestižnějším v oboru, zde neexistuje, že by prémiové firmy z řad vystavovatelů řešily, zda se zúčastní či nikoliv, Walter, Sandvik, Iscar, Gühring, Paul Horn, Seco, Kennametal, Mapal, Ingersoll, Komet, Ceratizit (abych jmenoval jen některé firmy z oblasti nástrojů), ti všichni tu vystavují pod jednou střechou a předhání se velikostí svých expozic. Dle mého názoru konkrétně v nabídce nástrojů je AMB největší světovou přehlídkou, ve strojích bych toto prvenství přiřkl EMO Hannover. EMO je akcí jistě mezinárodnější, jsou zde „reprezentativěnjší expozice“ (vzpomeňme na první společnou expozici DMG - Mori Seiki), avšak ve Stuttgartu je více cítit, že výstava vyrostla odspodu, zde je trh, zde jsou zákazníci – důkazem jsou expozice desítek firem orientovaných výhradně na speciální stroje, technologie, či to jsou výrobci orientovaní na produkci speciálních nástrojů na míru, v tomto je AMB rozhodně na světové špici. To vše ale neznamená, že AMB není světová výstava, pokud má návštěvník čas, tak se může seznámit se stovkami světových premiér jednotlivých výrobců.

AMB není jen o vlastní prezentaci firem, ale také o řadě dorovodných akcí. Rád bych zmínil jednu z nich, po celou dobu veletrhu se v hlavní vstupní hale konala World skills Germany - studentská akademie, která má žáky a studenty nejen vzdělat, ale především přiblížit jim svět obrábění jako atraktivní životní perspektivu. Pořadateli akce jsou sami němečtí výrobci sdružení ve svazu VDW, kteří se bez ohledu na konkurenční vztahy spojili, protože pochopili, že bez zajištěné budoucnosti nebude mít jejich obor perspektivu.

AMB je ale také zábava a show, o čemž svědčí řada celebrit z oblasti sportu (členové německé fotbalové reprezentace) a kultury, kteří doplňují odborný program jednotlivých vystavovatelů svou návštěvou a vystoupeními.

Jiří Klusáček - šéfredaktor


Stuttgartský veletrh strojírenských technologií AMB opět rekordní

AMB 2012 navštívilo na 90 tis. odborných návštěvníků – Nárůst internacionality na straně vystavovatelů i návštěvníků – Návštěvníci strávili na veletrhu delší dobu – AMB si upevnilo pozici v Top pětce světa.

„Bylo to nejlepší AMB všech dob“, pochvaluje si Ulrich Kromer, jednatel veletržní společnosti Messe Stuttgart. To potvrzují i ohlasy vystavovatelů mezinárodního veletrhu strojírenských technologií AMB, který se ve Stuttgartu konal od 18. do 22. září 2012. Z 90 tis. návštěvníků (2010: 86 200), kteří do Stuttgartu na veletrh přicestovali, bylo 12 %  zahraničních (2010: 11 %). Průměrně na veletrhu strávili 1,3 dne (2010: 1,2), což potvrzuje, že role AMB posiluje a poptávka po nových obráběcích strojích a jejich příslušenství je nezlomná.

„AMB tímto výsledkem potvrdilo svoji pozici mezi pěti nejvýznamnějšími světovými veletrhy branže“, shrnuje Kromer. 1356 vystavovatelů (2010: 1346) a 34 zastoupených firem opět představilo mnoho inovací a zdokonalení, mezi nimiž nechyběly ani opravdové světové novinky. Všech devět výstavních hal bylo kompletně vyprodáno, dohromady 105 200 m2 brutto.

Ekonomická situace je pořád dobrá, poptávka stabilní a nadále se pohybuje na vysoké úrovni. Stav objednávek v odvětví je navzdory lehkému konjukturnímu oslabení rovněž velmi dobrý, což platí zejména pro výrobce přesných nástrojů. Tato pozitivní nálada byla na AMB zřetelně cítit. „Jako předseda Odborné asociace přesných nástrojů (VDMA) mám radost, že nástrojové haly měly od prvního do posledního veletržního dne velmi dobrou návštěvnost. Podtrhuje to význam AMB a zároveň ukazuje, jak důležité jsou přesné nástroje pro produktivitu, kvalitu a udržitelnost“, komentuje průběh veletrhu Lothar Horn, jednatel společnosti Paul Horn GmbH. Jeho hodnocení potvrzuje i Dr. Wilfried Schäfer, jednatel Svazu německých výroben obráběcích strojů (VDW) jménem jeho členů: „Firmy jsou s průběhem veletrhu velmi spokojeny. Rozhovory se zákazníky poukazují na další investiční potřeby, takže naše odvětví může i v dalších měsících počítat s dobrou poptávkou.“

Kvalita návštěvníků byla jednohlasně hodnocena jako velmi vysoká. Skutečně 80 procent dotázaných uvedlo, že plní při nákupním rozhodování ve firmě rozhodující, spolurozhodující nebo poradní roli. V centru dění doprovodného programu AMB 2012 stála trendová témata energetická efektivnost a udržitelnost. Nedostatek kvalifikovaných dělníků a inženýrů je pro firmy stále velkým problémem. Návštěvníci se mohli o těchto náročných povoláních informovat na akcích nabízejících šance k zaměstnání a při napínavých profesních soutěžích.

AMB 2014 se koná od 16. do 20. září opět ve Stuttgartu.
V případě zájmu či dotazů se obracejte na adresu: info@naveletrh.cz.