RFID a NFC technologie pronikají do automobilového průmyslu

RFID a NFC technologie pronikají do automatizace výrobních, logistických i distribučních procesů v automobilovém průmyslu. Přínosy v podobě přesnosti, rychlosti, spolehlivosti, identifikace, přístupu či autorizace s eliminací lidského faktoru dávají stále častěji zelenou progresivní technologii. Již 15 let vyvíjí společnost smart-TEC GmbH z Oberhachingu u Mnichova zákaznické RFID a NFC tagy na míru. S otevřením nového obchodního zastoupení v Bystřici nad Pernštejnem jsou RFID a NFC tagy, vyvinuté na základě dlouholeté expertizy a příslušného know-how, nabízeny rovněž na českém a slovenském trhu.

Zastoupení smart-TEC na českém a slovenském trhu

Společnost smart-TEC je 100% dceřiná společnost v rámci skupiny RATHGEBER, která již více jak 60 let působí na mezinárodní úrovni jako specialista na marketingové a technické značení. RATHGEBER má výrobní závody v Německu a v Česku, a sice v Bystřici n. Pernštejnem, kam již směřuje část produkce RFID/NFC tagů a štítků.

RATHGEBER, k.s. se sídlem v Bystřici nad Pernštejnem se stala výhradním zástupcem německé společnosti smart-TEC GmbH & Co KG z Oberhachingu a může tak využívat více jak 15 let odborných zkušeností a know-how spojených s vývojem a výrobou RFID a NFC tagů na českém a slovenském trhu.

RFID řešení pro automotive

S pomocí RFID tagů jsou výrobci automobilů schopni sledovat své výrobní prostředky v celém hodnotovém řetězci od výroby jednotlivých dílů a komponent, svařování, lakovny až po konečnou montáž. RFID eliminuje chyby způsobené lidským faktorem, přináší vyšší přesnost a kontrolu kvality a umožňuje plnou automatizaci jednotlivých procesů. Dodržení průmyslových standardů, certifikace a možnosti personalizace, kódování a tisk EAN/VDA dle automotive norem jsou samozřejmou součástí služeb pro zajištění interoperability v rámci automobilového průmyslu.

Kromě zlepšené kontroly materiálů ve výrobě RFID řešení lze využít pro zefektivnění logistiky a sledování distribuce hotových vozidel, sledování vratných obalů, identifikaci a autorizaci zaměstnanců, kanban systémy, evidenci strojů, výrobních prostředků a majetku.

Smart-TEC nabízí kompletní portfolio RFID tagů a etiket pro potřeby automobilového průmyslu a poskytuje řešení nákupu RFID tagů pod jednou střechou od jednoduchých etiket až po odolné tagy. Nabídka produktů sahá od robustních, odolných průmyslových RFID tagů s ATEX certifikací, RFID karty, klíčenky až po samolepicí etikety a štítky.

Samolepicí RFID etikety a štítky

RFID etikety jsou nejběžnější formou tagů. Kromě klasických papírových či syntetických etiket na roli pro použití v RFID tiskárnách smart-TEC dodává etikety s řadou zákaznických úprav, možností volby materiálů, potisku či opatřené speciálními bezpečnostními prvky. Aby etiketa plnila správně svoji roli, velmi důležitým prvkem je volba vhodného lepidla pro dané podklady. Speciální variantou jsou etikety na kovové podklady, odolné etikety s PU vrstvou či etikety a štítky do vysokých teplot.

Odolné a speciální RFID tagy

Odolné tagy jsou schopné odolávat vysokým teplotám a drsným podmínkám v celém výrobním procesu. K dispozici je výběr z široké škály tagů, co do množství variant tagů, tvarů, rozměrů, čipů, frekvencí, odolnosti vč. ATEX a bezpečnostních prvků, miniaturní tagy pro embedded a proximity aplikace, tagy pro evidenci obalového konta či správu majetku až po odolné logistické tagy pro sledování vagónů či kontejnerů. Zákaznické úpravy, návrh čipových technologií a vývoj nových specifických tvarů dle požadavku projektu jsou často klíčovým faktorem úspěchu.

Zákaznické RFID tagy dle specifických potřeb a zadání projektu

Silné stránky portfolia produktů a služeb spočívají v projektovém přístupu a řešení požadavků projektu na volbu materiálu, designu, tvaru, potisku, volbu čipů, formátu a vlastnosti lepicích technologií. Konkrétním příkladem rozsáhlých možností návrhu a customizace RFID tagů je elektronický typový štítek i pro průmyslové využití (pro inventarizaci, údržbu, likvidaci či identifikaci stroje). Tento štítek kombinuje technologii RFID s tradičními potištěnými kovovými štítky z hliníku nebo nerezové oceli. Tento štítek nazvaný smart-PLATE obsahuje základní informace, jako je název výrobku, číslo výrobku nebo čárový kód, které jsou stejně jako dosud pro každého čitelné díky gravírování nebo individuálnímu potisku. Do integrovaného čipu štítku smart-PLATE lze uložit údaje o údržbě a servisu, jakož i relevantní informace o výrobku. Takto dostupná data na místě představují vysoký bezpečnostní a racionalizační potenciál.

Kvalita, design a inovace v oblasti RFID a NFC

Smart-TEC společně se specialisty na označování výrobků a samolepicí technologie ze skupiny RATHGEBER neustále rozšiřuje spektrum inovativních RFID a NFC tagů. V případě zákaznických RFID tagů na míru je třeba s ohledem na příslušné projektové požadavky optimálně sladit materiál, design, tvar, potisk, volbu čipů, formát a vlastnosti lepicích technologií.

Společnost nabízí rozsáhlé know-how na poli NFC, které vychází z platformy NFC Competence Centra. Vedle celé řady RFID projektů v nejrůznějších oborech, například automobilový a elektronický průmysl, logistika, potravinářství či vzdělávání, realizuje společnost smart-TEC i komplexní projekty v oblasti NFC.

Vysokou inovativnost a „německou kvalitu“ produktů dokazuje společnost smart-TEC mnoha inovacemi – například uvedením na trh výrobků řady smart-LABEL. Etikety RFID jsou opatřeny dodatečnými bezpečnostními prvky, jako jsou hologramy, mikrotisk, hloubkové 4D efekty či security VOID efekty, přičemž při odstranění nebo manipulaci s etiketou dochází k nevratnému zničení funkce RFID.

Výzkumný projekt CFRP pro automobilový a letecký průmysl

Inovační potenciál spolupráce na výzkumných projektech osvědčil smart-TEC v projektu CFRP ve spolupráci s Fraunhofer- Institutem IWU, kde se podílí na optimalizaci výrobního procesu CFRP (Carbon Fibre Reinforced Plastic) velkých sériových dodávek pomocí RFID technologie v automobilovém průmyslu. V podobě CRFP plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny našel automotive průmysl inovativní materiál, který má společné vlastnosti kovu, ale nižší hmotnost. Úkolem smart-TEC je vymyslet, jak RFID transpondéry mohou být integrovány do CFRP součástek, které se používají v automobilovém a leteckém průmyslu. Hlavním cílem je zjednodušit a automatizovat logistické a výrobní procesy s využitím RFID technologie, aby splňovaly požadavky průmyslu 4.0.

NFC řešení pro automobilový průmysl

NFC (near field communication) je jednoduchá, intuitivní technologie, která umožňuje bezpečně komunikovat se světem kolem nás jednoduchým přiblížením mobilního telefonu k NFC tagu. Rychlé, bezproblémové a snadné použití, NFC je nyní k dispozici ve stovkách milionů chytrých telefonů, tabletů a produktů spotřební elektroniky. NFC nabízí maximální bezpečí, pohodlí a umožňuje nové způsoby a možnosti interakce se zákazníky.

NFC výhodou je zejména všestranné využití jak pro osobní použití, platební transakce, párování a rychlé nastavení telefonu, tak pro firemní aplikace, autorizaci přístupu a docházkové systémy, evidenci majetku a marketingové účely, věrnostní systémy, komunikaci produktu a značky, ochranu originality výrobku, sociální sítě, mobilní aplikace a poskytování informací, servisu a služeb zákazníkům bez nutnosti nákupu RFID čteček.

Tvary, provedení a podoby NFC tagů mohou být velmi rozličné v závislosti na požadavcích aplikace a zákaznických úprav od samolepicích etiket, karet, přívěsků, klíčenek až po odolné a vzhledově estetické NFC tagy, 3D/4D plastické etikety, loga a značení s možností integrace do stávajících produktů či příslušenství.

NFC projekty v rámci skupiny BMW

BMW klade velký důraz na komfort a pohodlí svých zákazníků a uživatelů vozů řady BMW. Svoji čelní pozici na poli inovací si chce firma upevnit mnoha inovativními produkty s využitím NFC technologie. NFC umožňuje pouhým přiblížením k NFC tagu snadné párování mobilního telefonu skrze Bluetooth a automatické propojení s LTE hotspot zařízením bez nutnosti dalšího nastavování. Toho BMW využívá ve svých produktech pro zlepšení komfortu svých zákazníků.

Inteligentní NFC štítek je integrován do držáku pro chytré telefony a podstatně zjednodušuje WLAN párování s BMW LTE hotspot zařízením ve voze. Současně se uživateli automaticky spustí aplikace určená pro vozy BMW. Mezi další aktuální projekty patří krytka na klíč s NFC a držák pro chytré telefony s možností NFC pro vozy BMW MINI F56 k dispozici s novou generací auto klíčů s možností individualizace krytu klíčů. Vyměnitelný kryt klíčů je k dispozici v rozličných provedeních. Vestavěný NFC tag od smart-TEC umožňuje jednoduchou konfiguraci a nastavení nejrůznějších funkcí pro NFC mobilní zařízení.

O RFID technologii

Technologie RFID (radio-frekvenční Identifikace) je bezkontaktní automatická identifikace sloužící k přenosu a ukládání dat pomocí elektromagnetických vln. Pomocí systémů radiofrekvenční identifikace (RFID) můžeme zaznamenávat data a poskytovat informace o objektech v reálném čase bez nutnosti přímé viditelnosti tagu. Informace jsou v elektronické podobě ukládány do malých čipů-tagů, ze kterých je lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln. Hlavní výhody RFID tagů spočívají v možnosti hromadného čtení na větší vzdálenost a současně v možnosti zápisu či opakovanému přepisování informací přímo do RFID tagu. RFID systémy lze úspěšně nasadit v mnoha odvětvích a oblastech, kde je kladen důraz na co nejrychlejší a přesné zpracování informací a okamžitý přenos načtených dat k následnému zpracování, což umožňuje zvýšení přesnosti, rychlosti a efektivnosti obchodních, skladových, logistických a výrobních procesů. RFID tagy se vyrábějí v nejrůznějších variantách a provedeních dle požadavků aplikace od základních štítků, etiket a karet až po odolné tagy do ATEX prostředí či vysokých teplot. Pro úspěšné nasazení je vždy třeba s ohledem na příslušné projektové požadavky optimálně sladit materiál, design, tvar, potisk, volbu čipů, formát, upevnění či vlastnosti lepicí složky.

O NFC technologii

NFC (Near Field Communication) je bezdrátová komunikační technologie, podobně jako Wi-Fi či Bluetooth, která umožňuje jednoduchou a bezpečnou obousměrnou komunikaci mezi elektronickými zařízeními a bezdrátový přenos dat na krátkou vzdálenost obvykle přiblížením zařízení do vzdálenosti jednotek centimetrů. NFC vychází z RFID standardu ISO/IEC 14443 a FeliCa na frekvenci 13,56 MHz. Tyto standardy jsou součástí ISO/IEC 18092 definovaném neziskovou organizací NFC Forum, jež byla založena v roce 2004 firmami Nokia, Philips a Sony. Přes NFC spolu mohou komunikovat dvě aktivní zařízení (např. dva telefony, dvě čtečky) nebo aktivní a pasivní zařízení (telefon a NFC tag). Její výhodou je zejména všestranné využití jak pro osobní použití, platební transakce, mikro platby a ticketing, párování a rychlé nastavení telefonu, domácí zábavu a multimédia, tak pro firemní aplikace, autorizaci přístupu a docházkové systémy, evidenci majetku a marketingové účely, věrnostní systémy, komunikaci produktu a značky, sociální sítě, mobilní aplikace a poskytování informací, servisu a služeb zákazníkům bez nutnosti nákupu RFID čteček. Tvary, provedení a podoby NFC tagů mohou být velmi rozličné v závislosti na požadavcích aplikace a zákaznických úprav od samolepicích etiket, karet, přívěsků, klíčenek až po odolné a vzhledově estetické NFC tagy, 3D/4D plastické etikety, loga a značení s možností integrace do stávajících produktů či příslušenství.

RATHGEBER, k.s.
Tomáš Kubíček, +420 730 897 450
t.kubicek@smart-TEC.com
www.smart-TEC.com
Profil společnosti
Společnost smart-TEC GmbH & Co. KG je podnik skupiny RATHGEBER se sídlem v Oberhachingu u Mnichova. Již přes 15 let vyvíjí a vyrábí zákaznické RFID & NFC tagy na míru. Nabízený sortiment sahá od samolepicích potištěných etiket až po robustní RFID a NFC tagy s dlouhou životností, odolné vůči vlivu počasí a extrémním teplotám, vhodné pro použití v průmyslu. Většina RFID tagů je ATEX certifikována pro použití v úsecích s ochranou proti výbuchu. Ve spolupráci se systémovými partnery smart-TEC nabízí široké možnosti projektové asistence.