Rotační diamantové orovnávače

S rozšířením nových moderních brusek a potřebou jejich rychlé investiční návratnosti stoupají požadavky na produktivitu broušení a na životnost a výkon brusiva. Proto se používají stále tvrdší a pevnější keramická pojiva včetně brusiv na bázi sintrovaných mikrokrystalických korundů a CBN. Tím ale vznikají vysoké požadavky na životnost orovnávače.  Jednokamenný diamantový orovnávač tyto brusiva rychle opotřebují. Řešením je rotační orovnávač osazený po obvodu mnoha diamanty. Rotační diamantové orovnávače se díky svým výhodám stávají běžným standardem orovnávání na nových bruskách.

Tvary rotačních orovnávačů:

Výše uvedené rotační orovnávače výborně fungují pro rovinné orovnávaní na bruskách na kulato i na plocho včetně otvorového broušení. Ale střechovitě broušený diamantový orovnávač určený pro přesné tvarové orovnání jistě nenahradí. Toto řeší takzvané NC kladky – rotační orovnávače s přesně definovaným tvarem.

NC kladky

Kladka má přesně definovaný tvar a pomocí CNC systému orovná kotouč do potřebného tvaru. Výhodou je, že můžeme orovnávat libovolné tvary jen vyvoláním příslušného programu.  Maximální možná životnost a stabilita tvaru v tolerancích 0.002 mm je zaručena množstvím diamantů po obvodu kladky.

Základní druhy osazení diamantem:

 

Základní tvary NC kladek:

Osazení přírodním diamantem, nebo CVD elementy:

 

Jan Čeřovský

www.diapraha.cz, www.diamantovekotouce.cz