Technická univerzita v Liberci, Ústav pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace (CxI), dnes otevřela novou Laboratoř progresivních průmyslových technologií. Univerzita tak získala unikátní vědecké-výzkumné pracoviště v rámci celé ČR. Laboratoř bude využívána nejen pro vědu a výzkum, ale i pro výuku studentů.
Laboratoř je rozdělena do čtyř oddělení: Oddělení zpracování plastů, Oddělení tváření kovů, Oddělení svařování, Oddělení slévárenství.
Laboratoř je částečně vybavena strojním vybavením a technologií přestěhované z fakulty strojní. Nové technologie jsou nakupovány v rámci čtyřletého projektu Centrum pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace. V letošním roce se počítá s nákupy strojů a přístrojů pro Laboratoř progresivních průmyslových technologií za více než 20 milionů korun.
Nakoupeny již byly:
Nejdražší stroj – za více než 15 milionů korun- SIMULÁTOR TEPLOTNÍCH DEFORMAČNÍCH A NAPĚŤOVÝCH STAVŮ GLEEBLE 3500 + Hydrawedge II. bude dodán do konce letošního roku. Gleeble 3500 je zařízení pro simulaci teplotních, deformačních a napěťových cyklů určené ke studiu vlastností materiálů za různých teplot (až do teploty 1300°C), ale i ke studiu teplotně-fyzikálních dějů probíhajících v materiálu při ohřevu a ochlazování za různých stavů napjatosti a deformací.
Zabývá se výzkumem v oblasti technologií pro zpracování kovů a především v oblasti zpracování plastů a kompozitů. Na CxI je laboratoř je zapojena do výzkumného programu Konkurenceschopné strojírenství. (více o výzkumném programu najdete na: http://cxi.tul.cz/vyzkumne-programy/konkurenceschopne-strojirenstvi.html ).
Laboratoř se odborně zaměřuje na výzkum a vývoj:
Pro CxI má velký význam spolupráce s podniky, které mají rozsáhlé záměry ve výzkumu, vývoji a inovacích svých produktů a technologií. Laboratoře ústavu mají potenciál být dodavateli služeb pro řešení těchto vědecko-výzkumných a inovačních záměrů.
Výzkumné práce Laboratoře progresivních průmyslových technologií povedou k rozvoji a inovacím progresivních netřískových technologií, postupů a metod (včetně hybridních technologií) ve vztahu k aplikačnímu nasazení ve výrobní a průmyslové sféře. Jedná se zejména o progresivní a moderní technologie a technologické postupy s využitím tlaku a teploty, plynů, predikce možností temperace, aplikační možnosti NF kompozitů, aplikační možnosti zvyšování pasivní bezpečnosti, aplikace sdružených technologií při spojení samostatných výrobních postupů, bionika apod. Laboratoř již spolupracuje s řadou významných firem. Slavnostního otevření laboratoře se zúčastnili například zástupci firem: Dow Automotive Systems, MAGNA EXTERIORS & INTERIORS (BOHEMIA) s.r.o., Škoda Auto, HONEYWELL, DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o., WITTE Automotive s.r.o., Air products spol. r.o., KOH-I-NOOR Ponas s.r.o., DGS Druckguss Systeme, atd.
prof. Petr Lenfeld, vedoucí Oddělení průmyslových technologií CxI
e-mail: petr.lenfeld@tul.cz
PhDr. Jaroslava Kočárková, mluvčí Technické univerzity v Liberci
e-mail: jaroslava.kocarkova@tul.cz