Strojírna Brück AM vyvinula největší monolitní magnet na světě

Unikátní konstrukce magnetického upínacího stolu rozšiřuje možnosti při obrábění rozměrných dílů, zvyšuje produktivitu výroby a přináší významné úspory investičních nákladů.

Vývoj a výrobu patentem chráněné nosné konstrukce magnetického upínacího stolu pro karuselové soustruhy úspěšně dokončila společnost Brück AM ze Zámrsku na Orlickoústecku. Zcela ojedinělý monolit z profilovaného výkovku má v porovnání s obdobnými doposud používanými systémy bezkonkurenční rozměry. Vnějším průměrem 3640 milimetrů a magneticky aktivní plochou 64 tisíc centimetrů čtverečních je tento stůl největším monolitním magnetem svého druhu pro upínání obrobků pro třískové obrábění na světě. Jeho výrobu a bezproblémovou funkčnost umožnilo několik originálních konstrukčních prvků navržených vlastními pracovníky, kteří uplatnili svoje dlouholeté zkušenosti z využívání magnetických upínání ve firmě Brück AM. Informoval o tom jednatel společnosti Brück AM Luboš Malý s tím, že podnik je připraven svůj unikátní upínací systém dodávat strojírenským závodům u nás i v zahraničí. Zájem už projevilo několik významných výrobců a uživatelů strojů z České republiky, ale také zákazník z Ruska. Na strojírnu v Zámrsku se dokonce obrátila mateřská společnost Brück GmbH z německého Ensheimu s předběžným požadavkem na výrobu ještě většího monolitu z profilovaného výkovku o vnějším průměru 4 metry.

„Magnetický upínací stůl naší nové konstrukce, stejně tak jako více než desítku ostatních, nepřetržitě využíváme a další do výroby nasadíme ještě letos. Zájemcům tak v provozu ukážeme nejen použití systému v praxi, ale i přímo na jejich obrobku předvedeme opracování podle jejich specifických požadavků. Pokud se rozhodnou náš upínací systém objednat, ušijeme jim ho doslova na míru. Věříme, že u nás zákazník v celé šíři nabízeného servisu rozpozná rozdíl mezi pouhým prodejcem a zkušeným výrobcem s vlastními zkušenostmi a mnohaletou praxí. Pořídit si systém je totiž jen polovina úspěchu, tou druhou je umět ho využít na maximum. Zde vidím naše bezkonkurenční know-how, které jako uživatelé mnoha magnetických systémů budujeme několik let. Klienta kromě jiného na stolu naučíme pracovat, vysvětlíme mu i rozdíly mezi naším a ostatními dostupnými systémy. Navrhneme mu nejoptimálnější řešení a vyrobíme zařízení zohledňující specifika jeho technologie obrábění, obrobku i stroje,“ zdůrazňuje Luboš Malý. Dodává, že díky uzavřenému výrobnímu cyklu pod jednou střechou i modernímu technologickému vybavení je celý proces výroby ve společnosti Brück AM pod nepřetržitou kontrolou. Zaručuje to maximální kvalitu produktu schopného konkurovat nejenom kvalitou, ale i cenou.

Pomocí technicky vyzrálého magnetického systému ze Zámrsku je uživatel schopen zvýšit produktivitu své výroby až o 25 procent. Navíc získá všechny přednosti patentované monolitní nosné konstrukce, kterými jsou v porovnání s podobnými systémy zejména vysoká pevnost, tuhost a stabilita při nižší hmotnosti. Tyto vlastnosti jsou neocenitelné hlavně v provozech s nároky na maximální přesnost výroby. Důmyslné provedení stolu, které zajišťuje novou dimenzi magnetického upínání, dále uživateli přináší možnost výrazných úspor investičních nákladů. „Karusel s točným průměrem 3000 milimetrů má sklíčidlo o průměru zpravidla 2500 milimetrů a jeho cena je zhruba 30 milionů korun. Stejný stroj se sklíčidlem 3000 milimetrů ale už stojí téměř 40 milionů. Když však ten menší karusel rozšíříte na jeho maximální točný průměr pomocí našeho stolu, bude to stát jen čtvrtinu rozdílu cen obou zařízení. Navíc tím získáte i pro další stroje použitelný magnetický upínací systém, jehož výhody zpravidla několikrát předčí standardní mechanické sklíčidlo,“ vysvětluje jednatel společnosti Brück AM.

Sofistikované a patentem chráněné konstrukční řešení magnetického stolu od firmy Brück AM umožňuje velmi efektivní, rychlé, bezpečné a pevné upínání obrobků, ale také maximálně přesné opracování i extrémně rozměrných a na standardní upínání choulostivých dílů. V souvislosti s konkrétními potřebami uživatele, podle druhu materiálu, velikosti a profilu obrobku, systém dokáže vyvinout přídržnou sílu větší než 100 tun. Na svém unikátním monolitu z profilovaného výkovku už strojírna Brück AM například pro společnost Alstom vyráběla speciální těsnění do turbín jaderné elektrárny v Mexiku. Aktuálně potom dokončuje zakázku pro německý Siemens. Ten si v Zámrsku objednal speciální dělená mezikruží o průměru přes 3 metry, která slouží jako segmenty obepínající elektrickou konstrukci generátorů.

Monolitní stůl pro magnetické upínání obrobků, který vyvinuli v podniku Brück AM, je oproti konkurenčním systémům opatřen dvoustupňovou kontrolou bezpečnosti. Nejmodernější elektronika tak kromě jiného informuje obsluhu stroje o aktuálním stavu systému či správnosti funkcí. Jedinečná je také schopnost volitelného odbourávání zbytkového magnetismu u hotových produktů. „U našeho zařízení si zákazník může přesně určit jeho míru,“ říká Luboš Malý, jednatel společnosti Brück AM. Na dalších možnostech využití magnetického upínání firma spolupracuje s Ústavem výrobních strojů a zařízení při ČVUT v Praze.

www.bruck.cz

Brück AM vyrábí nejrůznější součásti rotačního charakteru pro energetický a petrochemický průmysl, pro stavebnictví, dopravu, potravinářství či farmacii. Patří k nejmodernějším a technologicky nejlépe vybaveným strojírenským provozům u nás. Má uzavřený výrobní cyklus s uceleným řetězcem více než 70 výrobních zařízení pro řezání, lisování, válcování, tepelné zpracování a mechanické obrábění. Disponuje největší koncentrací karuselových soustruhů v České republice a zhruba 80 procent CNC strojů je vybaveno magnetickým upínáním. V počtu těchto systémů drží v porovnání se srovnatelnými závody evropský primát. V nepřetržitém provozu je již řadu let používá pro těžké i lehké obrábění na karuselech a horizontálních soustruzích, ale také na frézkách, vrtačkách a obráběcích centrech.