Automobily TATRA se budou montovat v Ázerbájdžánu. Dohodly se na tom automobilka TATRA TRUCKS a ázerbájdžánský podnik GANJA AUTOMOBILE PLANT. Projekt, který pomohla zprostředkovat Evropsko‑Ázerbájdžánská obchodní komora, bude zahájen v průběhu roku 2018, kdy by měly být smontovány v Ázerbájdžánu první desítky vozidel.
O záměru společné výroby tatrovek v Ázerbájdžánu podepsaly TATRA TRUCKS a GANJA AUTOMOBILE PLANT memorandum na půdě Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze za přítomnosti velvyslance Ázerbájdžánu v ČR J. E. Farida Shafiyeva a předsedy Evropsko‑Ázerbájdžánské obchodní komory Davida Snášela.¨
Velvyslanec Ázerbájdžánu Farid Shafiyeva při té příležitosti uvedl: „Montáž vozidel značky TATRA je významným projektem Česko‑Ázerbájdžánské průmyslové spolupráce. Přispívá nejen k bilaterálním průmyslovým vztahům, ale i k rozvoji ázerbájdžánského průmyslu a jeho diverzifikaci mimo těžební sektor.“ Česká republika pokrývá z Ázerbájdžánu celých 34 procent své spotřeby ropy. Oproti tomu české firmy se v Ázerbájdžánu podílejí zejména na infrastrukturních projektech.
Petr Rusek, předseda představenstva TATRA TRUCKS, sdělil: „Ázerbájdžán je významný partner České republiky v Kavkazském regionu, kde úspěšně realizuje své projekty řada českých průmyslových firem. Pro Tatru je jedním z důležitých vývozních teritorií. V Ganje se můžou vyrábět Tatry nejen pro ázerbájdžánský trh, ale i pro další středoasijské státy.“ TATRA vyvezla do Ázerbájdžánu již celkem 541 vozidel.
David Snášel, předseda Evropsko‑Ázerbájdžánské obchodní komory, dodal: „Pro naši komoru se jedná o referenční projekt, kterého si ceníme o to více, že s Ázerbájdžánem propojil slavnou českou značku TATRA představující rodinné stříbro v rámci českého průmyslu. Komora tím prokázala schopnost významně přispět českým i ázerbájdžánským firmám, aby spolu udělaly dobrý byznys.“
Ázerbájdžán je významným obchodním partnerem České republiky. Dodává do ní 34 procent její spotřeby ropy zajišťující prakticky celý výrobní program rafinérie v Kralupech nad Vltavou. České podniky se v Ázerbájdžánu podílejí na významných infrastrukturních projektech a dodávají průmyslové zboží.
Společnost Moravia Steel se podílí na stavbě železničního koridoru spojujícího Ázerbájdžán s Gruzií a Tureckem po trase Baku–Tbilisi–Kars. Další české společnosti se podílí na výstavbě a modernizaci ázerbájdžánské silniční sítě či výstavbě vodních elektráren. V hlavním městě Baku jezdí v tamní MHD 150 autobusů vyrobených společností Iveco Bus CZ.
GANJA AUTOMOBILE PLANT je výrobní podnik zaměřený na montáž automobilní techniky sídlící v Ganje, druhém největším městě Ázerbájdžánu. Jeho výstavba začala ještě v dobách Sovětského svazu, vzhledem k turbulencím po rozpadu SSSR v něm byla výroba zahájena v roce 2004, už v samostatné Ázerbájdžánské republice.
V podniku se v současnosti montují vozidla MAZ a KAMAZ. Jeho roční výrobní kapacita je zhruba 1 000 nákladních vozidel a 2 000 traktorů.
Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Vlastníky společnosti jsou čeští podnikatelů Jaroslav Strnad s podílem 65 procent a René Matera s podílem 35 procent. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí Tatra i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává přes 1 300 zaměstnanců a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.
Redakčně kráceno z www.tatra.cz