U nás zákazník platí za kvalitu, nikoli za značku

Rozhovor s Radovanem Pražákem, zakladatelem společnosti GUFERO Rubber Production s.r.o.


Firma Gufero vznikla před více než dvaadvaceti lety jako malý podnik rodinného typu zaměřený na distribuci těsnicích prvků a klínových řemenů. Během několika let nabrala firma dech a stala se respektovanou společností udávající cenové i kvalitativní standardy mezi dodavateli obdobného sortimentu. Zlom ve strategii a významný posun v životě společnosti nastal v roce 2001, kdy se pustila do internetového obchodu a zároveň se rozhodla podílet i na výrobě svého sortimentu. Důvod to mělo jediný. Pod značkou Gufero se začaly nabízet produkty s garantovanou kvalitou a pro zákazníka co nejlepším poměrem cena/kvalita. Pro oba zakladatele společnosti platí, že nic není nemožné.

KOVOINZERT: Vzpomenete si ještě dnes s jakými cíly a představami jste firmu Gufero zakládal?

Tak samozřejmě jsem v té hektické a do jisté míry dobrodružné době neměl jasnou představu o tom, jak se firma bude vyvíjet. Základem byla chuť do práce a touha úspěšně podnikat. Později se hlavním cílem stala představa, že budeme dodávat na evropský trh kvalitní výrobky za přijatelnou cenu, která nebyla běžná z důvodu dlouhé cesty od výrobce ke konečnému zákazníkovi.

KOVOINZERT: Každá společnost má svou genezi a během ní přicházejí významné okamžiky, dalo by se říci milníky ve vývoji a směřovaní firmy. Které Vy sám považujete za ty nejvýznamnější?

Bezesporu to bylo spuštění internetového obchodu, který značně rozšířil jak množství našich partnerů, tak i nabídku sortimentu a zefektivnil obchodování. Za důležité považuji také navázání obchodní spolupráce se světovými špičkami v oboru výroby dílů z celého světa. (Korea, Maďarsko, Čína, Indie, Německo, ale i Česká republika.)

KOVOINZERT: Sortiment zboží nabízeného pod firmou Gufero se během let nebývale rozšířil a dnes máte na skladech miliony kusů výrobků všech možných rozměrů. Jsou pro vás i dnes vlajkovou lodí těsnění a klínové řemeny?

Ano, na tom se i přes vývoj firmy nic nemění, ze 70 % tvoří náš sortiment právě klínové řemeny a těsnící prvky.

KOVOINZERT: Jaký podíl v nabídce sortimentu dnes mají vaše vlastní produkty vyráběné pod značkou Gufero?

Pod značkou Gufero si necháváme zakázkově vyrábět až 80 % současného sortimentu v námi požadované kvalitě. Díky přemístění našich forem do zahraničí získala společnost výrobní flexibilitu, která dříve nebyla možná. Od té doby také dosahujeme výrazně nižších výrobních nákladů, než by bylo možné v tuzemských podmínkách, při zachování totožné kvality. U nás zákazník platí za kvalitu, nikoli za značku.

KOVOINZERT: Společnost pravidelně rozšiřuje nabídku dodávaného zboží o nové produkty. Jaké výrobky rozšířily portfolio společnosti v nedávné době?

Zhruba před měsícem jsme spustili výrobu měděných, hliníkových a fíbrových podložek čítajících téměř 400 rozměrů v různých tloušťkách. V nejbližší době chystáme spuštění obchodní divize specializující se na plastové součástky. Je to iniciativa našeho partnera z USA, který nám tímto způsobem dal najevo, že si cení obchodní sítě vybudované společností Gufero za více než 22 let kooperace s jejich evropskými i českými partnery. Nezbývá než v této souvislosti poděkovat naši odběratelům za dlouholetou spolupráci. Bez ní by se firma Gufero neobešla.

KOVOINZERT: Firma úspěšně působí i na zahraničních trzích. Především na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Anglii, Rumunsku v Rusku, ale i v řadě dalších zemí. Speciálně Rusko je dnes považováno z podnikatelského hlediska za velmi slibnou destinaci. Je tomu tak i v případě firmy Gufero?

Dříve bylo Rusko na okraji zájmu společnosti, chtěli jsme uspět především na tuzemském a evropském trhu. Nyní i my pociťujeme vzrůstající obchodní potenciál Ruska. Proto jsme začátkem roku 2012 přibrali do našeho pracovního týmu specialistu, který zajišťuje obchodní styk s rusky mluvícími zeměmi.

KOVOINZERT: Jak se firma za 22 let své existence změnila a rozrostla?

V počátcích vývoje společnosti nám jako sklad sloužily pronajaté prostory čítající několik desítek metrů čtverečních. Vzhledem k rostoucím požadavkům ze strany odběratelů se však sortiment musel značně rozšířit. Tím vzrostly požadavky především na nové skladovací prostory a personál. Proto se firma v roce 2006 rozhodla investovat více jak 120 mil. Kč do svého zázemí a vybudovala moderní skladovací areál. Společnost Gufero dnes disponuje cca 30 tis. m2, o vnitřní chod se stará na sedm desítek zaměstnanců. V loňském roce jsme zahájili stavbu dalšího skladovacího objektu v hodnotě 110 mil. Kč. K této investici firmu nutí neustále rostoucí nároky zákazníků a dynamický rozvoj společnosti.

KOVOINZERT: Které významné tuzemské a světové firmy od vás odebírají zboží?

Jako příklad bych mohl uvést: Siemens Elektromotory s.r.o., ČD CARGO a.s., České dráhy a.s., Česká zbrojovka a.s, ČEZ a.s., HAMÉ a.s, IVECO CZECH REPUBLIK a.s., KOH-I-NOOR HARTMUTH a.s., SKANSKA a.s., SOR Libchavy spol s.r.o., Bosh Termotechnika s.r.o., TOS Olomouc s.r.o., AERO Vodochody AEROSPACE a.s., SCHOTT CR a.s., RIETER CZ s.r.o., ale je jich mnohem více.

GUFERO Rubber Production, s. r. o.
Horní Třešńovec 68, 563 01 Lanškroun
Tel.: +420 469 333 777
         +420 469 333 666
E-mail: cz@gufero.com
www.gufero.com