Upínání obrobků

Výměna čelistí během sekund

Vyměnujete-li několikrát denně čelisti na sklíčidlech nebo svěrácích, mohou neproduktivní časy obráběcího stroje rychle vyšplhat k desetitisícům korun ročně. Při investici do nového upínacího přípravku se vyplatí cíleně hledat systémy s rychlou výměnou čelistí, které redukují přípravné časy na pár sekund a rychle se zaplatí. Navíc: I stávající sklíčidla lze proměnit pomocí efektivních doplňkových sad na opravdového „zabijáka“ přípravných časů.

Tváří v tvář klesajícím výrobním dávkám, snižování skladových zásob a nižším maržím mnoho podniků podrobně sleduje své prostoje a především přípravné časy. Není čemu se divit: Ve dvousměnném provozu, při hodinové strojní sazbě 1200 Kč a dvou výměnách čelistí à 10 až 15 minut za směnu činí náklady na přípravné časy více než 110 000 Kč ročně. Pokud se navíc musí měkké čelisti stále opakovaně protáčet, náklady dále rostou.

  • Doplňkové sady pro stávající sklíčidla

Že to jde i levněji, ukazuje kompetentní lídr pro upínací techniku a uchopovací systémy – fa SCHUNK. Již před lety rozpoznala inovativní rodinná firma efektivní potenciál rychlovýměnných čelistí a svůj standardizovaný program upínací techniky stále průběžně rozšiřuje o nové produkty s optimálními přípravnými časy. Nejnovější inovací je sada rychlovýměnných čelistí PRONTO, se kterou lze využít výhod rychlé výměny čelistí i na stávajících sklíčidlech. S časem pro výměnu 5 sekund na čelist umožňují čelisti PRONTO na běžném sklíčidle s ozubením 1/16" × 90° případně 1,5 mm × 60° enormní úspory. Díky vysoké opakovatelné přesnosti výměny 0,02 mm je tento rychlovýměnný systém vhodný i pro přesné aplikace.

Čelisti PRONTO se skládají z nosných a výměnných čelistí. Jsou vhodné pro vnější upnutí surových i opracovaných dílů. K přesné opakované výměně se čelist jednoduše uvolní šestihranným klíčem, odebere a nahradí jinou. Špatné umístění čelisti je přitom vyloučeno. Šestistranný tvarový styk zajišťuje v uzamčeném stavu maximální procesní stabilitu a umožňuje vysoký přenos síly a kouticího momentu. Podle potřeby jsou na výběr tři varianty nosných čelistí: pro malé, střední a velké upínací rozsahy. Jako nástavbové čelisti nabízí SCHUNK čtyři tvrdé zakusovací vložky pro různé průměry a upínací rozsahy a také měkké výměnné vložky pro dokončovací operace. Jednou protočené čelisti nohou být na systému stále opakovaně používané. Zvláště chytré: široký výběr vyměnných vložek umožní zvětšit upínací průměr až o 16 mm bez přenastavení nosné čelisti, to přináší již dnes plus 300% oproti konkurenčním sklíčidlům. Na veletrhu AMB v německém Stuttgartu půjde SCHUNK ještě dále a představí na trhu výměnné vložky PRONTO, které dovolí zvětšit upínací rozsah až o 45 mm. Výšku upnutí lze použitím dorazových šroubů variabilně měnit. Již klasickým řešením v oblasti minimalizace přípavných časů je rychlovýměnný systém čelistí BWS. I ten se skládá z tvrdých nosných čelistí a různých výměnných čelistí. Oproti čelistem PRONTO jsou výměnné vložky u BWS připojené k nosným čelistem excentrickým šroubem. Systém je standardizován pro silová sklíčidla o průměrech 160 mm, 200 mm, 250 mm a 315 mm. Kromě toho mohou být výměnné vložky individuálně přizpůsobené příslušným požadavkům upínaného obrobku. Podobně jako u čelistí PRONTO je možné i u čelistí BWS výběrem výměnných vložek zajistit různé upínací rozsahy. Opakovatená přesnost výměny je podle velikosti 0,02 až 0,03 mm. Protože se vložky vyjímají směrem nahoru, je tento rychlovýměnný systém vhodný i pro malé upínací průměry. Velké dorazové a opěrné plochy zajišťují optimální stabilitu a opakovatelnou přesnost. Vestavěný tlačný šroub zamezuje případnému uvolnění výměnné vložky, kdy není excentrický šroub uzamčen.

  • Integrované rychlovýměnné systémy

Zvláště komfortní jsou sklíčidla se standardně integrovaným rychlovýměnným systémem. I ta snižují běžný čas na výměnu tří čelistí z 10 až 15 minut na pár sekund. Navíc díky vysoké opakovatelné přesnosti výměny < 0,02 mm stačí sady měkkých čelistí jen jednou protočit a následně mohou být opakovaně používané. Ve srovnání s výše uvedenými doplňkovými sadami jsou tyto upínací čelisti lehčí a nižší. Navíc lze pozici čelistí díky modulovému ozubení radiálně měnit a tím mohou být upnuty velmi rychle různé průměry. Výměna čelistí nemůže být jednodušší: Pro univerzální silové sklíčidlo ROTA THW plus s klínovou tyčí stačí čtvrt otáčky uvolňovacím klíčem, aby se u otevřeného sklíčidla obdlokovalo ozubení základních čelistí. Poté, co se osadí nové čelisti a ozubení klínové tyče je bezpečně spojené s ozubením základních čelistí, může být klíč otočen zpět do původní polohy. Pružinový mechanismus vysune nakonec klíč ven a tím zaručí, že nezůstane omylem zapomenut v těle sklíčidla. Tím je vyloučena nesprávná obsluha. Stejný princip rychlé výměny čelistí je použitý také u sklíčidla pro těžké obrábění ROTA THWB s obzvláště širokým vedením čelistí, stejně jako u všestranně použitelného sklíčidla ROTA THW vario.

U univerzálního ručního sklíčidla ROTA-S plus 2.0 a přesného ručního sklíčidla s přímým ozubením SCHUNK ROTA-G je naopak rychlá výměna čelistí vyřešena kompletně bez použití nářadí: Tlačítkem na těle sklíčidla je ovládán pojistný kolík, který odemkne příslušné čelisti. Po výměně čelistí polohuje pojistný kolík automaticky základní čelisti vůči ozubení klínové tyče a zajistí je proti vypadnutí. Pro vyšší bezpečnost při soustružení slouží indikační kolík: Dokud je kolík vidět, nesmí být stroj spuštěn. Teprve když je sklíčidlo správně uzamčené a obrobek bezpečně upnut, zasune se kolík do těla sklíčidla a obrábění může začít. Ještě flexibilnější je ruční sklíčidlo SCHUNK ROTA-S flex. Kombinuje sklíčidlo ROTA-S plus s prodlouženými vedeními a proměňuje ho v lehké a zvláště mnohostranné sklíčidlo. Oproti konvenčním sklíčidlům pro velké upínací průměry klesá hmotnost s ROTA-S flex až o 60%. K obrábění menších dílů mohou být vedení jednoduše demontována, čímž se zřetelně zlepší přístup k obrobkům oproti upnutí na konvenčních sklíčidlech. Ať s nebo bez prodloužených vedení: Systém beznástrojové rychlé výměny čelistí u ROTA-S flex zaručuje u obou variant přípravné časy v řádech vteřin.

Příklady dokazují, jak rozmanité jsou možnosti rychlé výměny čelistí. V závislosti na aplikaci lze dosáhnout vysokých úspor s neporovnatelně nízkými investicemi. Pro snadnější hledání optimálního upínacího přípravku nabízí SCHUNK kompetentní poradenství a podrobné výpočty hospodárnosti.

  • Rychlá výměna čelistí chapadel

Že se dá know-how systému rychlé výměny čelistí převést i na jiné aplikace, dokazuje SCHUNK s jeho rychlovýměnnými čelistmi pro uchopovací moduly: u polotovarů prstů ABR-BSWS a SBR-BSWS je rychlovýměnný systém již sériově integrován. V porovnání s konvenční výměnou prstů se snižují přípravné časy až o 90 procent. Snadno přístupný tvarový uzamykací mechanismus zaručí opakovaně přesnou a rychlou výměnu prstů pouhým 90° otočením šestihranným klíčem. Protože oproti na trhu běžným řešením nejsou potřeba žádné průchozí otvory skrz celý prst, profitují uživatelé z vysoké konstrukční volnosti u kontury prstu: Prsty mohou být přizpůsobené obrobku po celé své délce, aniž by se muselo zohledňovat rozhraní rychlovýměnného systému s potřebnými šroubovými spoji. Rychlovýměnné prsty existují hliníkové (ABR-BSWS) nebo ocelové (SBR-BSWS). Mohou být použity na všech prémiových chapadlech SCHUNK, ale i na mnoha dalších uchopovacích modulech.

www.cz.schunk.com