Výrobci strojů v Německu – rekord v roce 2012!

Němečtí výrobci plastikářských a gumárenských strojů ukončili hospodaření v loňském roce se 6% růstem. Díky tomuto nárůstu se celková hodnota vyrobených strojů vyšplhala na 6,5 miliard EUR. „Tento potěšující výsledek překonal naše prognózy,“ raduje se Ulrich Reifenhäuser – předseda oborového svazu plastikářských a gumárenských strojů při VDMA (německý svaz výrobců strojů a zařízení). Ještě v polovině roku 2012 byla produkce oproti předchozímu roku v lehce mínusových číslech.

Jiný je pohled na objem uzavřených obchodů, ten zůstal v roce 2012  o 12 % nižší než v předchozím roce. „Pokles má příčinu v zeslábnutí poptávky v posledních měsících loňského roku,“ komentuje vývoj Thorsten Kühmann – jednatel oborového svazu.

I přes mírně nepříznivý pokles objemu aktuálních objednávek zůstává Ulrich Reifenhäuser optimistický a věští růst obratu letošního roku: „Prognóza svazu pro letošní rok je plus 3 %, předpokládáme nárůst objednávek v souvislosti s veletrhem K.“

Na rekordní úroveň se dostal i export

Česká republika představuje zemi s druhým největším nárůstem prodeje německých strojů v Evropě.

V loňském roce také vzrostly dodávky do zahraničí, export roste již třetím rokem v řadě a v loňském roce přidal další 2,3 % růstu oproti roku 2011. Díky tomu dosáhl objem exportu nového rekordu ve výši 4,4 miliardy EUR. „Velkých nárůstů prodeje jsme svědky především v Kanadě + 32 %, USA + 20 % (na celkový objem 546 mil. EUR), ale vysoké počty hlásí i některé evropské země: Polsko + 30 %, Česká republika  + 25 %, Velká Británie + 21 %, Rakousko + 17 % , Evropa celkově rostla o 10 %,“ dodává Thorsten Kühmann. Nárůst v dalších regionech již není tak jednoznačný, celkově dobře s + 7 % si vedla Jižní Amerika (Chile +19 %, Brazílie + 10 %).

Ale v Asii se nedaří...

Celkově slabě však dopadly výsledky v Asii. Zejména hrozivý je 33% propad prodeje strojů v Indii, která tak klesla ze 4. až na 9. místo exportního žebříčku za Brazílii, Mexiko a Turecko. Absolutně největší pokles prodeje nastal v Číně, kde se při poklesu o 16 % zastavil objem exportu na 640 mil. EUR. I tak je však Čína největším odbytištěm německých strojů před USA, Ruskem, Polskem a Francií. O třetinu také poklesly prodeje na Taiwanu a v Koreji. Fantastické nárůsty prodeje v regionu ASEAN: Indonésie + 65 %, Thajsko + 64 % či Malajsie + 20 % nemohou zvrátit celkové výsledky v Asii.

Import do Německa

Němečtí výrobci díky šíři svého záběru pokrývají prakticky celé spektrum plastikářských a gumárenských strojů, proto nepřekvapí, že celkový import do Německa zůstal v roce 2012 na úrovni 938 mil. EUR. Německé firmy tak pracují z 85 % na německých strojích a jen zhruba z 15 % na strojích zahraniční výroby. Největším dodavatelem zůstává dlouhodobě Rakousko následované Švýcarskem a Itálií.

-red-