Vysoce kvalitní nástroje firmy YG-1

Portfolio dodavatelů firmy Grumant sestává z celé řady předních světových výrobců nástrojů a dalšího příslušenství pro obrábění. Díky tomu, že není závislá na jednom dodavateli, může svým zákazníkům nabídnout různé alternativy a vybrat tu pravou možnost pro dané zadání. Má například pět dodavatelů rohových fréz s VBD na bázi APKT, nebo dvě řady fréz se zuby ve šroubovici. V dnešním článku bychom Vám rádi představili jednoho z dodavatelů, firmu YG-1 a její sortiment.

Historie a současnost firmy YG-1

Firma byla založena v Jižní Koreji v roce 1981 panem Hokeun Songem. Jako výrobce monolitních nástrojů se od samého počátku soustředila na export do USA a na evropské trhy. Tomu musela podřídit systém řízení jakosti a obecně přístup k náročným evropským a americkým zákazníkům. O tom, že firma uspěla, svědčí její následný rychlý růst.

V současné době je firma světovou špičkou ve svém oboru a exportuje své produkty do 53 zemí po celém světě. Výrobní závody má v Jižní Koreji a Číně, dále pak v Japonsku, Indii a Turecku. V těchto závodech vyrábí vysoce kvalitní monolitní nástroje, jako jsou vrtáky, výstružníky, závitníky a frézy, dále pak frézy a vrtáky s VBD. Tyto nástroje jsou vyráběny z rychlořezné a spékané oceli, slinutého karbidu a CBN.

Jako důkaz těchto tvrzení uvádíme následující fakta:

 • Firma má kolem 4500 zaměstnanců po celém světě
 • 10 továren v Koreji, 2 v USA, 2 v Číně, 1 v Japonsku, 1 v Kanadě, 1 v Německu, 2 v Indii a 1 v Turecku
 • Nástroje jsou vyráběny 3000 CNC bruskách
 • Na 4 bruskách probíhá neustálé vývoj a testy nových nástrojů
 • Ročně firma nahradí na 260 brusek za modernější typy
 • Pro své potřeby vyrobí firma YG-1 měsíčně 20 brusek vlastní konstrukce
 • Ročně firma vyrobí nástroje z 80 tun slinutého karbidu a 420 tun rychlořezné oceli
 • V roce 2011 vyprodukovala na 20 miliónů kusů fréz a 20 miliónů kusů závitníků, 60 miliónů kusů vrtáků a 10 miliónů kusů ostatních nástrojů 
 • Ročně investuje do svého rozvoje na 60 miliónů USD
 • Z poslední 2 roky zdvojnásobila své výrobní kapacity
 • V roce 2011 dosáhla obratu 430 miliónů USD

Evropské distribuční centrum se nachází ve Francii. Jak sdělil pan Hokeun Song na nedávném setkání distributorů, plánuje firma v průběhu května a červa zdvojnásobení jeho kapacity tak, aby bylo 96% všech produktů k dodání do druhého dne.

Nabídka nástrojů, které nabízí firma YG-1 svým zákazníkům opravdu široká. Současný katalog má téměř 1200 stránek. Rádi bychom Vám představily ty nejzajímavější produkty.

Monolitní frézy

Sortiment monolitních fréz ze slinutého karbidu je rozdělen do skupin podle obráběných materiálů. Pro obrábění ocelí a litiny jsou určeny řady K-2, což je ekonomická řada pro obrábění nízkouhlíkových ocelí, řada X-Power pro obecné použití a na pomyslném vrcholu se nachází řada X-5070 pro obrábění kalených ocelí do 70 HRC. Na základě našich zkušeností můžeme konstatovat, že řada X-5070 díky své kvalitě a ceně hledá na současném trhu jen stěží konkurenci. Pro obrábění korozivzdorných ocelí a tzv. superslitin (slitiny na bázi Ni aTi) je určena řada Jet-Power.

Frézy řady V7 a V7-Inox mají břity s nepravidelným úhlem stoupání šroubovice. Díky tomu dosahují vysokých posuvů při obrábění drážek. Nová řada X-Speed má obdobnou konstrukci a hrubovací profil na břitu. Již při prvních testech prokázala tato novinka své kvality. Při obrábění šedé litiny dosáhla dvounásobné životnosti o 25% vyšší posuv než konvenční fréza s hrubovacím profilem.

Pro obrábění ocelí, litiny a superslitin je určena také řada Tank-Power, která je vyráběna ze spékané oceli. Díky vlastnostem tohoto materiálu (vysoká houževnatost) nachází tyto frézy uplatnění hlavně při hrubovacích operacích a také na starších strojích s nízkou tuhostí.

Výše popsané řady fréz doplňuje řada D-Power speciálně vyvinutá pro obrábění grafitu a řada Alu-Power pro obrábění slitin hliníku.

Všechny frézy mají povlak optimalizovaný dle jejich určení. Například některé z fréz Alu-Power nebo D-Power jsou dodávány s diamantovými povlaky.

Vrtáky až do 70 HRC

Dream Drill je základní řadou vrtáků ze slinutých karbidů, které jsou určeny pro obrábění ocelí do tvrdosti 50 HRC a litiny. Vrtáky jsou dodávány ve třech délkách (3xD, 5xD s vnitřním chlazením i bez vnitřního chlazení a 8xD s vnitřním chlazením) v průměrech od 1 do 20 mm (do 14 v délce 8xD). Pro obrábění korozivzdorných ocelí je určena řada Dream Drill – Inox, pro obrábění slitin hliníku je určena novinka Dream Drill – Alu.

 Řada Dream Drill – MQL je určena k vrtání hlubokých otvorů (až do délky 20xD, průměry od 3 do 14 mm) při použití MQL (minimum quantity lubrication) chlazení.

Špičkou jsou pak vrtáky pro vrtání kalené oceli do 70 HRC (s průměry od 2,6 do 14 mm).

Na starších strojí a při nestabilních řezných podmínkách nachází uplatnění vrtáky řady HPD. Jsou vyrobeny z prémiové rychlořezné oceli s povlakem TiN. Jsou dodávány ve verzi pro oceli a litinu a pro korozivzdorné oceli.

Firma dodává také verzi těchto vrtáků s VBD. Tato řada se nazývá I-Dream Drill. VBD mají precizní geometrii pro obrábění oceli a litiny a jsou dodávány v průměrech od 12 do 31,75 mm. Držáky s vnitřním chlazením mají délky 3xD, 5xD a 7xD.

Univerzální závitníky Combo Taps

Firma YG-1 nabízí závitníky pro celou řadu materiálů a druhů závitů. U našich zákazníků je však nejvíce oblíbená univerzální řada Combo Taps. Dodávány jsou pro metrické a UNC (UNF) závity. Díky své geometrii pokryjí celou škálu obráběných materiálů od ocelí, korozivzdorných ocelí, superslitin, přes litinu až po slitiny neželezných kovů. Tyto závitníky mají navíc velmi příznivou cenu.

Neváhejte a přesvědčte se o kvalitách produktů předních světových výrobců jako je firma YG-1 a další naši dodavatelé. Jejich společný sortiment je opravdu široký. Firma Grumant Vám poskytne své zkušenosti s těmito produkty a plnou technickou podporu. Našim hlavním cílem je spokojený zákazník. Stačí jen zavolat nebo poslat e-mail.

GRUMANT s.r.o.

Bečovská 1435, 104 00 Praha 22 - Uhříněves

Tel.: +420 283 870 731; Fax: +420 283 870 733

E-mail: grumant@grumant.cz; www.grumant.cz