Automatická kontrola s roboty UR

Je sériová výroba adrenalinová záležitost? Pro odpovědné manažery možná – to když se nedaří. Ale pro operátory a lidi, kteří musí celou směnu dělat stejnou činnost – nuda. Není pak divu, když se díky únavě a stereotypu začnou kupit chyby. A čím víc chyb, tím větší adrenalin pro manažery.

Všichni známe princip toho padajícího onoho... No a co udělá dostatečně zkušený manažer?  No jasně! Vymyslí a sepíše opatření k zabránění výskytu chyb, všichni si to musí přečíst a podepsat a je to. Jestli to pomůže? Tak to já nevím, ale možná bych měl jednu inspiraci, jak omezit vliv lidského faktoru a do výroby nebo montáže zavést universální roboty UR a průběžnou a automatickou kontrolu měřícím přístrojem Equator.

Robot UR10

Universal Robots UR5 a UR10 se v posledních letech staly šlágrem. Firmy oceňují především jejich bezpečný provoz, díky kterému se v operačním prostoru robota mohou bez obav pohybovat lidé a tím je velmi usnadněna obsluha a kontrola takto robotizovaného pracoviště. Navíc roboty UR nabízí více než komfortní způsob ovládání a programování, od možnosti robota navádět do potřebných poloh ručně, přes přehledné a intuitivní grafické uživatelské rozhranní na 12“ dotykovém displeji, až po velmi snadnou a rychlou tvorbu programů. Tyto přednosti se navíc umocňují při spojení s novinkou od firmy Renishaw – přístrojem Equator, který umí zcela automaticky proměřit veškeré rozměry, tolerance a geometrické úchylky dané součásti nebo menší sestavy. V praxi to pak může vypadat třeba takto: robot UR odebírá součásti ze stroje nebo z linky a vkládá je do přípravku v Equatoru. Ten je proměří a pomocí digitálních výstupů pošle robotu zprávu, zda je výrobek OK nebo jestli nikoli. No a robot se pak také podle toho zachová. Jasně, pokud bude robot házet všechny výrobky do šrotu, není asi něco v pořádku. Equator ale umí i trochu něco víc a pokud například kontrole předchází trochu chytřejší obráběcí stroj, může z měření získat údaje o potřebných korekcích a další výrobky už mohou být v pohodě. Díky komunikačním možnostem robotů UR (Ethernet / Modbus, USB, Euromap) se ale nabízí mnohem více možností, jak nejen měřit, vyhodnocovat a třídit různé výrobky, ale vykonat s výrobkem i další operace (šroubování, montáž, nanášení tmelů nebo maziv atp.), zapojit do „hry“ i kamerové systémy, reportovat do CAQ systémů a třeba... no třeba to, co zrovna potřebujete vy.

www.exactec.com

Zakládání součásti robotem UR

Pracovní prostor EQ300