Zadávání výroby DPS funguje na dnešní poměry vcelku zastaralým způsobem. Vývojář vytvoří návrh DPS ve svém oblíbeném návrhovém CAD systému, ten zkonvertuje do Gerber dat, ODB++ nebo IPC-2581 a posílá jej emailem s doprovodným mechanickým výkresem a instrukcemi (složení vrstev a jejich parametry, povrchová úprava, nepájivá maska, potisk, dělení atd.), jak má výroba proběhnout. Je plně na zadavateli a jeho zkušenostech, co a v jaké formě do instrukcí uvede a samozřejmě pak i na výrobci, jak instrukce interpretuje a zrealizuje.
Nový formát dat nazvaný CircuitData není náhradou za uvedené formáty Gerber, ODB++ a další, ale jde o nástavbu nad těmito formáty, která doplňuje právě další doprovodné instrukce k výrobě, které jsou nyní předávány zmíněnou neorganizovanou formou. CircuitData je iniciativa firmy Elmatica. Jde o otevřený formát (podklady na GitHubu), který pomocí JSON a XML definuje „formulář“ s vyčerpávajícími možnostmi ohledně instrukcí k výrobě DPS a logistice s tím související. Vlastní soubor CircuitData bude obsahovat i odkazy na doprovodné soubory (PDF s výkresy, tabulky apod.), ale i motivy DPS právě v Gerber, ODB++ a dalších, podle preference výrobce nebo zadavatele. Tento formát teprve vzniká a jeho tvůrci zvou k obecné diskuzi a vítají návrhy na doplnění a vylepšení. Lze očekávat, že i do budoucna bude tento formát poměrně „živý“ podle toho, jaké nové technologie se budou objevovat na trhu.
Více se toho můžete dozvědět v rozhovoru na téma CircuitData, který publikoval Pete Starkey v IConnect007, kde zjišťuje podrobnosti od Jana Pedersena (Elematica, Senior Technical Advisor) a Andrease Lydersena (Elmatica, CTO). Elematica organizuje vznik tohoto formátu z vlastní potřeby, protože tato firma funguje na trhu jako zprostředkovatel výroby DPS. Vidí tak všechnu komunikaci mezi různými zákazníky a různými výrobci. Má tak dobré předpoklady zhodnotit, co vše je potřeba sdělit, jakou formou a také lze předpokládat, že CircuitData podstatně zjednoduší jejich práci. Pro zákazníky a výrobce pak tento formát přinese především zpřesnění a zrychlení komunikace.
Podívejme se, jak zadávání výroby typicky funguje. Za stranu zákazníka je vývojář obvykle hlavním zdrojem dat – motivy a základní požadavky na DPS vznikají u něj. Přidávají se ale i informace z oddělení mechanické konstrukce, obchodního oddělení a dalších (požadavky na osazení, čištění, testování), o kterých vývojář ve větších firmách ani nemusí tušit, že existují. Zprostředkovatel výroby (pokud je použit) přidává vlastní požadavky – např. značení a balení výrobků, dodací adresy apod. Na straně výrobce pak dochází k překladům těchto informací (ano, ne každý ve výrobních závodech dokáže číst instrukce v angličtině) a celkově rozklíčování toho, co je potřeba zrealizovat do konkrétních pracovních postupů. Pokud existují nějaké pochybnosti, tak se obvykle výrobce skrze zprostředkovatele obrací na vývojáře, který z popsaných důvodů nemusí mít kompletní přehled o tom, co vše je v zadávací specifikaci a mohou vznikat protichůdné požadavky, které nepříznivě ovlivní vyrobený produkt (zpoždění, nedodržení požadavků). To vše se v praxi znásobí tím, že kolečko dotazů a odpovědí se obvykle několikrát opakuje v rozmezí několika dnů až týdnů. Věřím, že podobné situace zažívá mnoho čtenářů poměrně často.
Jak asi tušíte, CircuitData mají sloužit především pro toto domlouvání výroby, kde se odstraní nejistota plynoucí z překladu informací. Jednotlivá pole „formuláře“ CircuitData mají ustálený význam a nabývají předem definovaných hodnot. Tím je lze pevně definovat v libovolném jazyce a také je zpracovávat i strojně. Dalším aspektem je, že na straně zadavatele výroby nebo i u zprostředkovatele může docházet k postupnému doplňování informací a tím jejich zpřesňování. Při dotazu ze strany výrobce tak bude k vývojáři putovat (email, odkaz do webové aplikace) aktuální stav souboru CircuitData. Ten tak může zhodnotit všechny aktuální požadavky v kontextu všech dosavadních požadavků a kvalifikovaně rozhodnout o změně navrhované výrobcem. CircuitData upraví a předá zpět výrobci nebo zprostředkovateli. A to tolikrát kolikrát to bude potřeba, ale vždy celý set instrukcí. Elegantní a jednoduché. Lze přitom očekávat, že brzy vzniknou i komfortní editory těchto souborů nebo budou časem zabudovány přímo do CAD/CAM nástrojů.
Vznik CircuitData je významnou a vítanou událostí, která výrobci ale i zadavateli výroby dokáže ušetřit mnoho času, a především předejít nedorozuměním. Pokud pracujete kdekoliv v řetězci zadávání a realizace výroby DPS, tak nezbývá než Vám doporučit přispět svými zkušenostmi ke vzniku CircuitData formátu, aby byl co nejlepší.
Petr Tošovský