Snad každý člověk občas zatouží po tom nahlédnout do budoucnosti. Dotknout se něčeho, co zavání dobrodružstvím. Společnost DATRON TECHNOLOGY vám chce takový pocit i zážitek dopřát, a to 19. dubna v Brně. Na svém jarním technologickém semináři totiž nabídne návštěvníkům možnost vyzkoušet si frézování na CNC strojích budoucnosti a porovnat tak vlastnosti řídicího systému DATRON next a HSCpro. DATRON next, který se objevil v prodeji na českém a slovenském trhu koncem roku 2017 s verzí 2.0, představuje logické vyústění vývoje, kterým německá společnost DATRON od svého založení prošla.
Firma DATRON vznikla v Německu v roce 1969, kdy původně vyráběla elektronické měřicí přístroje převážně pro automobilový průmysl. Po jisté době přišla na to, že si sama potřebuje něco vytvořit a vyfrézovat, a tak vyvinula k tomu vhodné stroje, které dokáže ovládat i nestrojař a nefrézař. První frézovací stroj opustil výrobu v roce 1988 a o 16 let později jich firma prodala první tisícovku. „Je tu hodně cítit právě vliv elektrotechniků, kteří se snažili zjednodušit uživatelské rozhraní tak, aby bylo pochopitelné a aby mohl začít frézovat i člověk, který konstruuje a navrhuje elektronické komponenty. Vyšší nároky na kvalitu a přesnost dílců i produktivitu výroby, které jdou ruku v ruce s rychlým rozvojem strojírenské výroby, jsou dnes samozřejmostí. U nejnovějších inteligentních frézovacích CNC strojů je vidět, že jednoduchá obsluha a příznivá spotřeba elektrické energie jsou klíči k úspěchu,“ říká Jiří Malůš, ředitel zastoupení německé společnosti DATRON pro Českou republiku a Slovensko.
V loňském roce uvedla společnost DATRON AG na český a slovenský trh nový inteligentní frézovací CNC stroj, který pojmenovala NEO. Jeho tvůrci přišli s tím, že nový stroj revolučním způsobem dokáže zjednodušit práci – prostě kdo zvládne ovládat smartphone, dokáže ovládat i DATRON NEO. „Je to výjimečný stroj právě v tom, že firemní filozofii dostává na novou úroveň, kdy je ovládání stroje skoro tak snadné jako u domácího spotřebiče – člověk ho vybalí z krabice, kabel zastrčí do zásuvky a frézuje. NEO vyniká jednoduchou obsluhou a promyšleným příslušenstvím, navíc je velmi subtilní, takže nezabere tolik místa,“ dodává Jiří Malůš.
Nezůstalo však jenom u NEA. Inovativní řízení DATRON next se postupně začalo přenášet na celou modelovou řadu strojů DATRON a nyní je k dispozici u strojů M8Cube, MLCube a M10Pro. V současné době se k zákazníkovi dostává zdokonalená verze 2.0, která je důstojným pokračovatelem řízení HSCpro z hlediska ovládání, přehlednosti programů, kontroly nástrojů, nastavení obrobku, simulace a mnoha dalších příkazů.
Základem řízení je velký 24" Multi‑Touch displej a s ním spojené dotykové ovládání, jaké známe z tabletů či smartphonů, zobrazující všechny potřebné funkce v podobě dlaždicového designu. Řízení podporuje možnost výběru příslušného jazyka podle potřeb uživatele, a to kdykoliv a v jakémkoliv místě v programu. DATRON next informuje uživatele v základním menu o aktivaci funkcí, kterými definuje příkazy, jako zapnutí/vypnutí vakua, otevření/ zavření dveří nebo sací hlavice, která se využívá při frézování abrazivních materiálů. Operátor je schopný spustit frézovací program v několika krocích pomocí přehledných ikon, realistického 3D zobrazení dílce a jiných nástrojů pro lehkou identifikaci různých funkcí stroje. Na začátku frézovacího procesu je k dispozici funkce CAM asistent, která krok za krokem pomáhá operátorovi zvolit a nahrát program, kontrolovat nástroje, nastavení obrobku, simulaci a frézovat konkrétní dílec.
Jednou z revolučních myšlenek řízení je nastavení obrobku za pomoci integrované kamery. Řízení v sobě zahrnuje dvě funkce, a to kreslení obrysu obrobku, přičemž řízení zaznamená geometrický tvar, a následně měření pomocí dotykové sondy, která sleduje rohy, středy, hrany, případně jen výšky Z.
Technologický seminář DATRON, který se uskuteční 19. dubna v brněnském sídle společnosti – v Českém technologickém parku, je největší událostí letošního jara. Zváni jsou na něj jak současní zákazníci, tak všichni, kteří by chtěli stroj řízený systémem DATRON next vidět na vlastní oči, získat detailní informace a vyzkoušet si na něm obrábění. Podobně jako v minulém roce se workshopu zúčastní němečtí, čeští i slovenští kolegové, kteří budou po celou dobu k dispozici, budou odpovídat na odborné dotazy a především budou asistovat v praktické části programu. Součástí semináře bude i předvedení schopností dávkovacích strojů DATRON, které slouží na objemově přesné nanášení těsnících a lepicích hmot. „Vždy se snažíme vytvořit dostatečný prostor ke vzájemnému poznání a individuálním rozhovorům, beze spěchu a v příjemné atmosféře,“ říká Jiří Malůš. Přihlásit se můžete již nyní na www.datron.sk/ts2018.
Se značkou DATRON se můžete potkat v 58 zemích světa, firma má 28 obchodních zástupců ve 36 zemích. V Německu, konkrétně v místě svého vzniku v Mühltal‑Traise a v Darmstadtu, zaměstnává na 250 pracovníků. Od roku 2009 zdvojnásobila obrat a neustále se rozrůstá. Co se týče českého a slovenského trhu, firma DATRON našla svoje zázemí nejdříve na Slovensku, kde vznikla v roce 1995 jako dceřiná společnost firmy Datron Messtechnik GmbH. Ta se zabývala výrobou a vývojem techniky pro měření dynamiky vozidel, tzn. pro senzory a související zařízení, která se instalují na vůz, homologují a testují před spuštěním sériové výroby. Až do roku 2004 slovenský DATRON prodával jenom měřicí techniku, a to jak na Slovensku, tak v Čechách. Poté převzal prodej a servis obráběcích strojů německého výrobce DATRON Electronic GmbH, sídlícího v Darmstadtu, a stal se zastoupením pro obě tyto firmy v Česku a na Slovensku. DATRON Electronic GmbH se posléze přejmenoval na DATRON AG a přeorientoval na výrobu obráběcích strojů a frézovacích center. Zejména v Čechách a na Moravě začali přibývat zákazníci, takže v roce 2014 vznikla společnost DATRON Technology CZ v Brně, kde má firma po Detvě u Zvolena svou druhou základnu.