Honba za vyšší životností a soustavně rostoucí požadavky na nástroje jsou při obrábění odedávna tématem č. 1. Proto se dnes kvalitní nástroje již neobejdou bez povrchových úprav. Jak je přitom důležitá spolupráce mezi výrobci nástrojů a firmami, provádějícími povrchovou úpravu, ukazují firmy Wolfgang Metz e.K. a Sulzer Metaplas GmbH.
V rodinném podniku Wolfgang Metz e.K. v Zell am Harmersbach jsou již více než 30 let středem zájmu prvotřídní obráběcí nástroje. Podnik přitom denně dokazuje svou filozofii „Full-Service“ (kompletní servis); od přesné výroby a oprav speciálních nebo standardních nástrojů VHM až po partnerskou spolupráci se zákazníky a dodavateli.
S 13 zkušenými zaměstnanci dodávají ředitelé Wolfgang a Daniel Metz své výrobky okruhu zákazníků v celém světě z nejrůznějších průmyslových odvětví. Patří k nim výroba nástrojů, forem, modelů a strojů, stejně jako lékařská nebo zbrojní technika. Výhodou pro zákazníky jsou dlouhodobé zkušenosti Wolfganga Metze v oblasti broušení nástrojů a mladá, dynamická lehkost myšlení jeho syna Daniela, díky které dokáže na nejmodernějších strojích splnit přání zákazníků. Strojový park, sestávající z 5 CNC strojů, dvou NC strojů a 8 dalších ručních brusek, zajišťuje vynikající kvalitu v oblasti VHM frézování. Práce na nejmodernějších strojích neumožňuje jen spolehlivější a reprodukovatelné výsledky, ale zajišťuje rovněž vynikající kvalitu, bez ohledu na to, zda jde o standardní nástroj, nebo speciální přesný nástroj. Průměr vyráběných obráběcích nástrojů z tvrdokovu se přitom pohybuje od 3–32 milimetrů. „Považujeme se za řešitele problémů,“ zdůrazňuje Wolfgang Metz, „při speciálních, individuálních řešeních podle přání zákazníků a na nejvyšší úrovni.“
„Téměř u 100 % všech nástrojů provádíme dnes povrchovou úpravu“, vysvětluje ředitel a popisuje, jak je důležitá spolupráce a výběr správného partnera při provádění povrchové úpravy. Vzhledem k různým oblastem použití je hlavním úkolem řešení povrchových úprav právě pro daný způsob použití. Ve spolupráci s kvalifikovanými pracovníky v terénu firmy Sulzer Metaplas se vždy vyvine a otestuje správné řešení nástroje tak, aby odpovídalo nárokům na materiál nástroje, oblast použití a speciální geometrii nástroje. „Vždy znovu nás přesvědčí především vynikající kvalita řešení povrchových úprav firmy Sulzer,“ zdůrazňuje Daniel Metz. Výhody povrchových úprav jsou prý na trhu známé: Kromě zvýšení životnosti se dosahuje kratších obráběcích časů díky vyšším řezným rychlostem a rychlostem posuvu. Především při suchém a tvrdém frézování se dají díky nejmodernějším povrchovým úpravám zpracovávat dokonce materiály, které by byly jinak nezpracovatelné. Výhody a výsledky povrchové úpravy závisí na řadě faktorů a vyžadují znalosti odborníků na obou stranách – jak v podnicích, provádějících povrchové úpravy, tak u výrobců nástrojů. To konstatuje i Wolfgang Metz: „Při špatně nabroušeném nástroji nepomůže nakonec ani nejlepší povrchová vrstva.“
Již dlouho si žádná jiná povrchová vrstva nezískala na trhu takové jméno jako povrchy od M.POWER z firmy Sulzer Metaplas. Po nejnovějších testech ve firmě Metz může i v budoucnu pokračovat tato úspěšná historie přinášející další přesvědčivé výsledky. Při tvrdém frézování vysoce výkonné rychlořezné oceli (CRM Rex M4) s tvrdostí od 62 HRC lze s povrchovou vrstvou M.POWER dosáhnout ve srovnání s nástrojem upraveným vrstvou AITiN vyšší životnosti až o 80 %.
Výhody povrchové vrstvy M.POWER na bázi TiSi se ukazují především při vysokých řezných rychlostech a při obrábění na sucho. Vysoké teploty během frézování jsou díky povrchové úpravě optimálně redukovány oddělením třísky a neovlivňují tedy nástroj. Tímto způsobem lze nejlépe chránit nástroje proti opotřebení. Aby se mohlo vyhovět různým oblastem použití, jsou na výběr různé stavby vrstev. Vrstvy jsou přitom odlučovány jako vrstvy nano, multi a mono. To umožňuje efektivní obrábění velké řady materiálů.
Patří k nim legované a vysoce legované nástrojové oceli, slitiny, titan a titanové slitiny, jakož i základní slitiny niklu. Obzvláště hladká vrstva se vyznačuje vysokou odolností proti opotřebení a tvrdostí až do 3600 HV. Tvrdost lze ještě zvýšit úpravou procesních parametrů až na 45 GPa. O kvalitě povrchu svědčí malý sklon k tvorbě nárůstků a odolnost proti oxidaci do 1150 °C. Tyto vlastnosti vedou k značnému snižování opotřebení i tření na řezech opatřených povrchovou úpravou.
Vývoj povrchových vrstev M.POWER ukazuje, kam se ubírá trend. Zvládnutím nejrůznějších variant postupů a díky společné vývojové práci bude možné úspěšně přejít od běžných standardů k řešením, upraveným podle přání zákazníků. Již při vývoji nástrojů spolupracují ruku v ruce úspěšní výrobci nástrojů a odborníci na povrchové úpravy. Společnost Metz žije už léta podle zásady: „Kdo se přestane zlepšovat, přestal být dobrý,“ což je citát německého podnikatele Philipa Rosenthala. Nový vývoj a optimalizovaná řešení povrchových úprav jsou ve firmě Metz vítána a současně jsou podporovány podniky na povrchové úpravy jako Sulzer Metaplas v jejich každodenní činnosti při vývoji povrchových úprav a zařízení.