Za další českou výrobní firmou, kterou představíme v naší pravidelné rubrice, jsme se vydali do malebné vesničky Čáslavky, která se nachází nedaleko Náchoda. Do světa odtud putují špičkové řezací CNC stroje, které jsou dodávány pod obchodním názvem NESSAP. Čekalo nás příjemné setkání se zástupci společnosti, kterým bych tímto ráda poděkovala za čas, který nám věnovali.
Hlavním programem společnosti je výroba strojů. Některé komponenty jsou sice nakupovány v zahraničí, ale díky tomu, že se celý stroj vyvíjí a konstrukčně skládá v provozovně v Čáslavkách, jedná se o český výrobek. K hlavním koncovým zákazníkům patří samozřejmě obor kovozpracujícího průmyslu, výrobci klimatizačních jednotek a vzduchotechniky, výrobci strojních dílců, které se skládají do dalších celků, nástrojů atd. Zpočátku byla výroba zaměřena především na pálicí stroje plazmou nebo autogenním paprskem, v průběhu let došlo s ohledem na tržní poptávku k rozšíření výroby o laserové stroje, které do portfolia společnosti přibyly v roce 2008. Konkurenční prostředí v tomto segementu je velké. Dozvídáme se, že zatímco v roce 2009 se MSV v Brně účastnili dva výrobci těchto strojů, o rok později jich bylo dvanáct, a v současnosti je jich mnohem více. V čem jsou stroje NESSAP vyjímečné a čím se odlišují od ostatních?
„Dlouho v ničem jedineční nebudete,“ reaguje na náš dotaz pan Kašpárek a dále dodává: „Do roku 2008 měly všechny stroje výměnné stoly v zadní části. Naše zkušenosti nám ovšem ukázaly, že tento typ konstrukce je nevýhodný a výměnný stůl jsme přesunuli dopředu, díky tomu ho má obsluha přímo u ovládacího pultu. Jednalo se o v podstatě jednoduchou úpravu, která se však nedá patentovat, a proto ji ostatní výrobci brzy použili, a své stroje tak vyrábí také. V tomto duchu se dnešní výroba nese více než kdy jindy, kopírování je již zcela běžné. Stačí se podívat na oblast automobilového průmyslu.“
Specialitou společnosti Řízené stroje, s. r. o., je výroba strojů pro řezání kruhových materiálů, jedná se o stroje produktové řady NESSAP GAMA ROTO, laserový rotační CNC řezací automat je určen k tvarovému řezání trubek o průměru 60–500 mm a délky 1 200 až 1 700 mm. K dělení materiálu je využita technologie fiber Laser. Vzhledem k rychlosti řezání se používají výkony 500–1 000 W. Pro kruhové materiály je určen také plazmový rotační CNC stroj NESSAP ROTO MINI pro tvarové řezání trubek plazmovým hořákem do průměru 800 mm a délky 1 200 až 1 700 mm. Automat NESSAP ROTO je určen k tvarovému řezání trubek do průměru 300 mm a délky až 12 m plazmovým hořákem.
Velkou výhodou strojů NESSAP je nízká spotřeba energií, stroje pracují do 10 kW/hod a náklady na provoz jsou tak minimální. Pan Hanousek k tomu dodává: „Ať už budeme hovořit o osvětlení, ovládání stolů, pojezdech apod., na vše pohlížíme s maximální snahou snížit spotřebu energie.
Máme velmi dobrou cenu, 100% kvalitu provedení a zpracování. To, co nás drží na vysoké úrovni, je poměr výkon/cena. Máme řadu velmi spokojených zákazníků například v Polsku a reference, že některé stroje jedou bez problémů již 20 let! Dobré reference od koncových uživatelů jsou k nezaplacení.“
Zástupci firmy, společně s celým týmem svých kolegů, pružně reagují na požadavky zákazníků, jsou zde schopni vyrobit jednoúčelová zařízení přesně na míru a nebojí se pustit ani do nestandardních strojů. Pan Kašpárek dodává: „Pokud nám zákazník přednese své požadavky, představí výrobu, pro kterou má být náš stroj určen, dáme všichni hlavy dohromady, a vždy z toho něco vznikne. Slovíčko „nejde“ neznáme!“
Z výrobního portfolia společnosti nás zaujal nový typ fiber laserového automatu s označením NESSAP GAMA MASTER, který je určený pro 2D řezání plechů s rozšířením o rotační osu pro zpracování trubek až do průměru 600 mm a délky až 6 000 mm. Tento stroj je vyráběn v pěti rozměrových variantách a pyšní se inovativním designem, mimořádnou nabídkou, praktickým a originálním technickým řešením. Je prvním zástupcem rozsáhlé inovace strojů značky NESSAP. Stroje jsou vybaveny ovládacím panelem s intuitivním ovládáním na 24" monitoru. Součástí dodávky laserového pracoviště může být manipulační technika v podobě kladkostrojů, otočných a podvěsných jeřábů, vakuových manipulátorů, kazetových zakladačů materiálu, plynových přípojek i stanic.
Během našeho povídání jsme se také samozřejmě dostali k tématu, které je ve strojírenství skloňováno všemi pády, tedy automatizace a nasazování robotů do výroby.
„To se týká i nás, to je vlastně naše výrobní portfolio. Vše ale nahradit nelze. Automatizace je potřeba ve výrobních linkách, kde zaměstnanec stojí vlastně zbytečně a jeho monotónní práci může s klidem nahradit robot. Lidí je ale málo a obávám se, že nebude mít kdo dělat servis těmto robotům či plně automatizovaným strojům. Nyní si všichni myslí, že budou po škole pracovat hned za stolem, ale pracovat ve výrobě nebude nikdo. Ti, kteří tam jsou, se již nyní pomalu blíží důchodovému věku a jedná se o generaci posledních zástupců poctivých učňovských oborů,“ doplňuje toto téma pan Kašpárek.
Závěr našeho povídání patřil vizím do budoucna, a protože vydání, které právě držíte v rukou, vychází před největší strojírenskou akcí u nás, veletrhem MSV Brno, zeptala jsem se také na stránku propagace. Na moji otázku odpovídal pan Hanousek: „Každý zákazník, který chce do koupě stroje investovat nemalé finanční prostředky, ho chce vidět v reálu. Rádi bychom v budoucnu udělali pro naše zákazníky showroom, kde by bylo možné naše stroje kompletně předvést. Budujeme vždy jen to, na co máme peníze, a rozšiřování tak probíhá postupně a zcela přirozeně.“ Závěrem je potřeba ještě dodat, že společnost Řízené stroje, s. r. o., zajišťuje montáž a dopravu strojů v rámci ČR, zaškolení obsluhy a údržby stroje a svým zákazníkům nabízí také plnou technickou podporu.
Zástupci společnosti během našeho setkání zmínili dvě myšlenky, které je myslím zcela dokonale vystihují. Dovolím si je proto citovat: „Než mít hlavu ve vzdušných zámcích, stojíme raději s nohama pevně na zemi. Nemá smysl se někam drát, víte? Čím výš člověk vyleze, tím víc ten pád potom bolí…“
Celému kolektivu přejeme hodně úspěchů a děkujeme za vstřícné přijetí.
Iva Duroňová, Lenka Valentová redakce INFOCUBE